Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Ultra-thin & Perfect for ZenBook
ASUS ZenDrive U9M is an ultra-slim external DVD Writer which supports USB Type-C and Type-A interfaces, provides two cables to allow data transmission including PC and Mac. Its sophisticated Zen-inspired design with concentric-circle hairline finish demonstrated the aesthetics of technology.
Stylish and Zen-inspired Design
ASUS ZenDrive U9M packages its function in a minimalist design, featuring an ultra-slim 13 mm form factor and a Zen-inspired design with a concentric-circle hairline finish that adds sophisticated aesthetics to any computer setup. The simplicity of design, making it the perfect companion to thin and light laptops.
Double Interface Compatibility
ASUS ZenDrive U9M offers two cables which USB Type-C and Type-A interface support a variety of laptops including PC and Mac. The reversible Type-C for any-way-up connectivity convenience, enable ultra-fast data transmission from compatible devices.
Save Your Precious Memories for 1,000 Years
ASUS ZenDrive U9M supports M-DISC, an archival-quality storage solution designed to help users protect their most precious digital memories — such as family photos and home videos — Compared to hard drives, flash drives, and other writable media, which have the storage lifetime of around 8 years, M-DISC burning technology engraves recorded data into a patented rock-like layer that is resistant to extreme conditions, allowing you to save your lifetime memories and important data for 1,000 years or more.
The Most Robust Backup Solution
ASUS ZenDrive U9M provides a complete, easy-to-use backup solution. Intuitive, bundled software called CyberLink Power2Go 8 and PowerBackup, simplifies the disc-burning process and offers optional encryption functionality to protect your private files, further provides auto backup data archiving. It also comes with wireless backup from Android device to computer by Nero BackItUp application. Together, these powerful functions protect your information and minimize the risk of data loss to give you peace of mind.
| Tootja | ASUS |
| Tootekood | SDRW-08U9M-U/SIL/G/AS/P2G |
| EAN | 4712900714562 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.asus.com/Optical-Drives-Storage/ZenDrive-U9M-SDRW-08U9M-U/overview/ |
| Seadme tüüp | External |
| .: Disain :. | |
| Toote värv | Silver |
| .: Mälu :. | |
| Optilise seadme tüüp | DVD±RW |
| Optilise seadme tüüp | DVD-RW |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Liides | USB 2.0 |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | 5 - 40 °C |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Netokaal | 0.235 kg |
| Brutokaal | 0.5775 kg |
| Laius | 135.5 mm |
| Sügavus | 142.5 mm |
| Kõrgus | 13.9 mm |
| Toote kaal | 245 g |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kaasas tarkvara | CyberLink Power2Go 8, CyberLink PowerBackup 2.5, Nero BackItUp, E-Green |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 8 |
| Pakendi maht | 0.0027265 cubm |
| Transpordipakendi kaal | 4.62 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 20.5 cm |
| Transpordipakendi laius | 28 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 38 cm |
| Muud andmed | |
| Unit Calculated Volume | 0.002793 cubm |
| Mounting | Horizontal |
| Disc types supported | CD-R/CD-ROM/CD-RW/DVD+R/DVD+R DL/DVD+RW/DVD-R/DVD-R DL/DVD-ROM/DVD-RW |
| Disc loading type | Tray |
| Sequential writing | Jah |
| Disc-at-once (DAO) | Jah |
| Session-at-once (SAO) | Jah |
| Packet writing | Jah |
| Over-burn writing | Jah |
| Random write | Jah |
| Track-at-once (TAO) | Jah |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Unit Box Height | 0.06 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.18 |
| Units per Shipping Box | 8 |
| Product Net Weight | 0.235 kg |
| Restricted overwrite | Jah |
| Multi session | Jah |
| Incremental recording | Jah |
| Video CD read speed | 10 x |
| DVD-Video read speed | 4 x |
| DVD-ROM Double Layer read speed | 8 x |
| Audio CD read speed | 10 x |
| DVD+R M-DISC read speed | 8 x |
| DVD+R M-DISC write speed | 4 x |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Product colour | Silver |
| Summary | ASUS ZenDrive U9M. Product colour: Silver, Disc loading type: Tray, Mounting: Horizontal. Purpose: Laptop, Optical drive type: DVD±RW, Interface: USB 2.0. DVD+R write speed: 8x, CD-R write speed: 24x, CD-RW write speed: 24x. CD-R read speed: 24x, CD-RW read speed: 24x, CD-ROM read speed: 24x. DVD drive average random access time: 160 ms, CD-ROM drive average random access time: 140 ms |
| Unit Calculated Weight | 0.572 kg |
| Internal | Ei |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.6 Snow Leopard/Mac OS X 10.7 Lion/Mac OS X 10.8 Mountain Lion/Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Purpose | Laptop |
| Windows operating systems supported | Wind/Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home/Windows 10 Home x64/Windows 10 IOT Core/Windows 10 Pro/Windows 10 Pro x64/Windows 7/Windows 7 Enterprise/Windows 7 Enterprise x64 |
| CD-R | Jah |
| CD-R read speed | 24 x |
| CD-R write speed | 24 x |
| CD-ROM | Jah |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| CD-ROM read speed | 24 x |
| CD-RW | Jah |
| CD-RW read speed | 24 x |
| CD-RW write speed | 24 x |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| DVD+R | Jah |
| DVD+R DL | Jah |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD+R write speed | 8 x |
| DVD+RW | Jah |
| DVD+RW read speed | 8 x |
| DVD+RW write speed | 8 x |
| DVD-R | Jah |
| DVD-R DL | Jah |
| DVD-R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD-R write speed | 8 x |
| DVD-RAM | Jah |
| DVD-RW | Jah |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| DVD-RW write speed | 6 x |
| Max Blu-Ray writing speed | 8 |
| Max CD reading speed | 24 |
| Max CD writing speed | 24 |
| Max CD writing speed (rewritable) | 24 |
| Max DVD reading speed | 8 |
| Max DVD writing speed | 8 |
| Max DVD writing speed (rewritable) | 8 |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80 % |
| Optical disc diameter | 120/80 mm |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| USB 2.0 | Jah |
| USB-C | Jah |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||