Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 6.86 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
Overview
TP-LINK JetStream™ gigabit L2 Lite managed switch TL-SG3210 provides 8 10/100/1000Mbps ports. The switch provides high performance, enterprise-level QoS, advanced security strategies and rich layer 2 management features. Moreover, the switch also comes equipped with 2 gigabit SFP slots, expanding your network flexibly. TL-SG3210 is the cost-effective network solution for the ideal small and medium business.
TL-SG3210 has robust security and management features. The IP-MAC-Port-VID Binding and Access Control List(ACL) functions protect against broadcast storms, ARP and Denial-of-Service(DoS) attacks, etc. Quality of Service (QoS, L2 to L4) provides enhanced traffic management capabilities to move your data smoother and faster. Anymore, the easy-to-use web management interfaces, along with CLI, SNMP and RMON, mean faster setup and configuration with less downtime. For workgroup and departments requiring cost-sensitive Layer 2 Switch and gigabit capability, TP-LINK JetStreamTM L2 Lite managed Switch TL-SG3210 provides you the ideal access-edge solution.
Secure Networking
TP-LINK this TL-SG3210 provides IP-MAC-Port-VID Binding, Port Security, Storm control and DHCP Snooping which protect against broadcast storms, ARP attacks, etc. It integrates some typical DoS attacks to select. You can protect these attacks more easily ever than before. In addition, the Access Control Lists (ACL, L2 to L4) feature restricts access to sensitive network resources by denying packets based on source and destination MAC address, IP address, TCP/UDP ports and even VLAN ID. Moreover, the switch supports 802.1X authentication, which is used in conjunction with a RADIUS server to require some authentication information before access to the network is allowed. Guest VLAN function supports to enable the non-802.1X clients to access the specific network resource.
Advanced QoS features
To integrate voice, data and video service on one network, the switch applies rich QoS policies. Administrator can designate the priority of the traffic based on a variety of means including IP or MAC address, TCP or UDP port number, etc, to ensure that voice and video are always clear, smooth and jitter free. In conjunction with the Voice VLAN the switch supporting, the voice applications will operate with much smoother performance.
Abundant Layer 2 features
For more application of layer 2 switches, TL-SG3210 supports a complete lineup of layer 2 features, including 802.1Q tag VLAN, Port Isolation, Port Mirroring, STP/RSTP/MSTP, Link Aggregation Control Protocol and 802.3x Flow Control function. Any more, the switch provides advanced features for network maintenance. Such as Loop Back Detection, Cable Diagnostics and IGMP Snooping. IGMP snooping ensures the switch intelligently forward the multicast stream only to the appropriate subscribers while IGMP throttling & filtering restrict each subscriber on a port level to prevent unauthorized multicast access.
Enterprise Level Management Features
TL-SG3210 is easy to use and manage. It supports various user-friendly standard management features,such as intuitive web-based Graphical User Interface(GUI)or industry-standard Command Line Interface(CLI), either administration traffic can be protected through SSL or SSH encryptions. SNMP (v1/2/3) and RMON support enables the switch to be polled for valuable status information and send traps on abnormal events. In addition, integrated NDP/NTDP protocol, the switch supports to be managed by the commander switch through IP clustering function more easily.
| Tootja | TP-LINK |
| Tootekood | TL-SG3210 |
| EAN | 6935364020972 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://uk.tp-link.com/products/details/?model=TL-SG3210#over |
| .: Üldised omadused :. | |
| Paketi puhvermälu | 4,1 MB |
| Ülendatav püsivara | Jah |
| VLAN-i tugi | Jah |
| .: Disain :. | |
| Toote kuju | 1U |
| Kujutegur | 1U |
| LED-indikaatorid | Jah |
| Toote värv | Must |
| .: Toimimine :. | |
| Ilma ventilaatorita | Jah |
| Asukoha seadete konfigureerimine (CLI) | Jah |
| .: Võrgustumine :. | |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Jah |
| Virtuaalse LANi elemendid | Port-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Half duplex | Jah |
| IPv6 marsruudid | 48 |
| IPv4 marsruudid | 48 |
| HOL-blokeerimine | Jah |
| IP-marsruutimine | Jah |
| Linkide koondamine | Jah |
| Genereeriva puu protokoll | Jah |
| Kiiruse piiramine | Jah |
| Levindamise tormi kontroll | Jah |
| IGMP-jälgimine | Jah |
| Pordipeegeldus | Jah |
| Võrgustandardid | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Voo reguleerimise tugi | Jah |
| Auto MDI/MDI-X | Jah |
| 10G-tugi | Ei |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Installitud SFP moodulite hulk | 0 |
| Installitud SFP+ moodulite hulk | 0 |
| Konsooli port | RJ-45/micro-USB |
| RJ-45 Etherneti ühenduse pesade arv | 8 |
| RJ-45 Etherneti ühenduse pesade tüüp | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP mooduli pesade arv | 2 |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Sisendsagedus | 50 - 60 Hz |
| AC-sisendpinge | 100 - 240 V |
| AC-sisendsagedus | 50/60 Hz |
| Elektritarbimine (max) | 6,84 W |
| Turvalisus | |
| DHCP features | DHCP client/DHCP Option 82/DHCP snooping |
| DHCP elemendid | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 snooping |
| BPDU filtreerimine/kaitse | Jah |
| Tsükli kaitse | Jah |
| IP-MAC pordi sidumine | Jah |
| Autentimine | MAC-põhine autentimine, Pordipõhine autentimine |
| Autentimise tüüp | RADIUS |
| Staatilise pordi turvalisus | Jah |
| Pääsuloend (ACL) | Jah |
| SSH/SSL tugi | Jah |
| MAC-aadresside filtreerimine | Jah |
| Protokollid | |
| IPv4 ja IPv6 elemendid | IPv4/IPv6 access-control list (ACL), IPv6 Telnet, IPv6 ping, IPv6 tracert |
| Haldusprotokollid | SNMPv1/v2c/v3, SNTP |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Püstikmontaaž | Jah |
| Andmeedastus | |
| Hiigelkaadrite | 9000 |
| Edastamise kiirus | 14,9 Mpps |
| Staatiline ruutimine | Jah |
| Multicast listener discovery (MLD) snoopimine | Y |
| IP-liideste arv | 16 |
| Jumbo frames | 10240 |
| Ladusta-ja-edasta | Jah |
| VLAN-ide arv | 4000 |
| MAC-aadresside tabel | 8000 sisestust |
| Lülitusvõime | 20 Gbit/s |
| Hiigelkaadrite tugi | Jah |
| Juhtimisfunktsioonid | |
| APR-i ülevaatus | Jah |
| Pilvepõhine haldus | Jah |
| Lüliti kiht | L2/L3 |
| Lüliti tüüp | Juhitav |
| MIB-tugi | Jah |
| Teenusekvaliteedi (QoS) tugi | Jah |
| Veebipõhine haldus | Jah |
| Multiedastuse tugi | Jah |
| Süsteemisündmuste logi | Jah |
| Toide | |
| Kaasas toiteplokk | Jah |
| Toiteallikas | Vahelduvvool |
| Funktsioonid | |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN/Multicast VLAN/Port-based VLAN/Protocol-based VLAN |
| Vahelduvvoolu pinge | 100 - 240 V |
| Mudeli originaalnimi | TL-SG3210 |
| Internet elektrivõrgu kaudu (PoE) | |
| Power over Ethernet tugi | Ei |
| Logistika andmed | |
| Harmonized System (HS) kood | 85176990 |
| Süsteeminõuded | |
| Minimaalsed süsteeminõuded | Microsoft® Windows® 8, 7,Vista™, XP or MAC® OS, NetWare®, UNIX® or Linux. |
| Töötingimused | |
| Suhteline õhuniiskus (H-H) hoiustamisel | 5 - 90 protsenti |
| Hoiustamistemperatuur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Suhteline õhuniiskus kasutamisel (H-H) | 10 - 90 protsenti |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 294 mm |
| Laius | 294 mm |
| Sügavus | 180 mm |
| Kõrgus | 44 mm |
| Sügavus | 180 mm |
| Kõrgus | 44 mm |
| Mõõdud (l x s x k) | 294 x 180 x 44 mm |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Juhend | Jah |
| Püstiku paigaldamise komplekt | Jah |
| Kiirstardi juhend | Jah |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Kasutusjuhend | Jah |
| Pakendi sügavus | 250 mm |
| Pakendi laius ( mm ) | 400 mm |
| Pakendi kõrgus ( mm ) | 80 mm |
| Pakendi kaal | 1,9 kg |
| Muud andmed | |
| Firmware upgradeable | Jah |
| Web-based management | Jah |
| Rack mounting | Jah |
| System event log | Jah |
| Quality of Service (QoS) support | Jah |
| Networking standards | IEEE 802.1D/IEEE 802.1p/IEEE 802.1Q/IEEE 802.1s/IEEE 802.1v/IEEE 802.1w/IEEE 802.1x/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3i/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Full duplex | Jah |
| Switch layer | L2 |
| Jumbo frames support | Jah |
| Access Control List (ACL) | Jah |
| Port mirroring | Jah |
| Broadcast storm control | Jah |
| IGMP snooping | Jah |
| VLAN support | Jah |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Flow control support | Jah |
| Console port | RJ-45 |
| Multicast support | Jah |
| Number of VLANs | 4000 |
| SSH/SSL support | Jah |
| Spanning tree protocol | Jah |
| Link aggregation | Jah |
| Fanless | Jah |
| Rate limiting | Jah |
| Rack mount kit | Jah |
| Series | Omada |
| Unit Box Height | 0.082 |
| Unit Box Length | 0.405 |
| Unit Box Width | 0.25 |
| CnCode | 85176200 |
| Units per Shipping Box | 8 |
| Unit Calculated Volume | 0.009418 cubm |
| Product Net Weight | 1.41 kg |
| Unit Calculated Weight | 2.2 kg |
| Summary | TP-Link JetStream 8-Port Gigabit L2 Managed Network Switch with 2 SFP Slots. Switch type: Managed, Switch layer: L2. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8, Console port: RJ-45. Full duplex. MAC address table: 8000 entries, Switching capacity: 20 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE.... Rack mounting, Form factor: 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Jah |
| Minimum system requirements | Microsoft® Windows® 8, 7,VistaT, XP or MAC® OS, NetWare®, UNIX® or Linux. |
| Power supply included | Jah |
| Quick start guide | Jah |
| Static port security | Jah |
| 10Base-T / 100Base-TX / 1000Base-T | 8 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Connectivity Technology | Wired |
| Forwarding rate | 14.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 2570 g |
| Package width | 400 mm |
| Power Source | AC |
| Primary port count | 8 |
| SFP | 2 |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Switching method | Store-and-forward |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||