It’s time to supercharge your home network with the Generation 6 wireless network and our latest addition to the beloved hAP series. hAP ax² has everything you might need in a primary home access point – and more! Forget endless reviews and comparisons – this is the perfect device for 99% of homes.
Wireless signal is now stronger than ever. Here are the two main ingredients of hAP ax’s success: a state-of-the-art dual-band, dual-chain 4-4.5 dBi radio, and the 802.11ax standard with Wave2 support. Let’s compare it to the previous generation: depending on your overall setup, that means up to 40% higher speed in the 5 GHz and up to 90% higher speed in the 2.4 GHz spectrum!
Some might ask – why do we even need higher wireless speeds? Well, countless use cases have been previously impossible or difficult to pull off. For example, working with large media files over the wireless network – without the need to download and upload everything. Do you really have the time to wait? Grab a hAP ax² and save more time for the essential things in life!
The modern quad-core CPU running at 864 MHz combined with a solid GB of RAM packs a hefty punch when it comes to heavy operations like complex firewall rules, IPsec hardware encryption, using more threads or experimenting with the most advanced RouterOS features. And with the addition of WPA3 advanced encryption support, you’re safer than ever before.
Like the previous models, hAP ax² can be mounted vertically, horizontally, or even on the wall – without sacrificing the strong signal.
With so many products and features on the market, even an experienced user can become confused. So it’s time for a simple truth for a simple choice: you can’t go wrong with a hAP ax² in most homes.
| Tootja | MikroTik |
| Tootekood | C52IG-5HAXD2HAXD-TC |
| EAN | 4752224007124 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 12 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Seadme tüüp | Wireless Router |
| Tootja koduleht | https://mikrotik.com/product/hap_ax2#fndtn-specifications |
| Seadme tüüp | Tabletop router |
| .: Protsessor :. | |
| Protsessori sagedus | 864 MHz |
| Protsessorituumad | 4 |
| .: Mälu :. | |
| Paigaldatud operatiivmälu | 1000 MB |
| .: Võrgustumine :. | |
| WiFi-standardid | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Jah |
| .: Tarkvara :. | |
| Installitud operatsioonisüsteem | RouterOS |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Power over Ethernet (PoE) | Jah |
| Võimsustarve (tüüpiline) | 12 W |
| Juhtmevaba LAN-i omadused | |
| IEEE 802.11 b/g | Jah |
| IEEE 802.11ac | Jah |
| IEEE 802.11n | Jah |
| Wi-Fi laineala | 2.4 GHz/5 GHz |
| WiFi andmeedastuskiirused | 1800 Mbps |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Toide | |
| Toitenõuded | 2 (DC jack, PoE-IN); 12-28 V; 27 W |
| Ethernet LAN-funktsioonid | |
| 10/100/1000M | 5 |
| Funktsioonid | |
| Mudeli originaalnimi | hAP ax2 |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -40 - 50 °C |
| WAN-ühendus | |
| Ethernet WAN | Jah |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Netokaal | 0.3 kg |
| Brutokaal | 0.464 kg |
| Laius | 120 mm |
| Sügavus | 101 mm |
| Kõrgus | 37 mm |
| Mõõtmed (l x s x k) | 120 x 101 x 37 mm |
| .: Pakendi sisu :. | |
| AC-adapter kaasa arvatud | Jah |
| Tarvikud kaasa arvatud | 24 V 1.2 A power adapter, Fastening set, Case base |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 1 |
| Pakendi maht | 0.001187 cubm |
| Transpordipakendi kaal | 0.464 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 12.5 cm |
| Transpordipakendi laius | 5 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 19 cm |
| Muud andmed | |
| Unit Calculated Weight | 0.535 kg |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Screws included | Jah |
| IEEE 802.11ax | Jah |
| Wi-Fi 6 | Jah |
| Unit Box Height | 0.125 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| CnCode | 85176200 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.001534 cubm |
| Product Net Weight | 0.3 kg |
| Summary | Mikrotik hAP ax2. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WLAN data transfer rate (max): 1200 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X). Product type: Tabletop router, Product colour: Black. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC, IC, EAC |
| Product colour | Black |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| External power adapter | Jah |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Reset button | Jah |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1200 Mbit/s |
| Built-in processor | Jah |
| DC-in jack | Jah |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| LED indicators | Jah |
| Power source type | DC,PoE |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Antenna Gain | 4.5 dB |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Flash Memory | 128 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Output current | 0.6 A |
| Output Voltage | 12 - 28 V |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||