Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Imou Ranger Dual 5+5MP
The Ranger Dual 5+5MP is a state-of-the-art indoor security camera, designed to provide full coverage of a living environment. The camera features a rotating 5MP lens and a fixed 5MP lens to capture every angle of an indoor space. Furthermore, the Ranger Dual 5+5MP features advanced AI detection thanks to Imou Sense. This not only detects people, but also pets and abnormal noises. The Full Colour night vision technology ensures optimal security even in the evening hours. Moreover, the Ranger Dual features two-way talk and a built-in siren to deter inappropriate visitors.
2-zone security
Thanks to its double lens, the Ranger Dual secures 2 zones at the same time. The rotating lens can rotate up to 355° and tilt up to 90°. Upon detection, the lens automatically follows the movement. The fixed lens provides a wide field of view and can be manually rotated. The combination of the lenses ensures full coverage of an indoor area, experience optimal peace of mind.
Image quality
The 3K, or 5-megapixel, resolution of both lenses show crystal-clear, high-quality images. At the same time, the H.265 image compression technique ensures that high-quality recordings and streams take up relatively little space and thus require less bandwidth. This allows optimal use of available storage space and bandwidth. At night, the Ranger Dual 5+5MP activates infrared-based night vision, with everything clearly visible in black-and-white tones.
Advanced AI detection
The Ranger Dual 5+5MP features highly accurate and smart detection thanks to Imou Sense. IMOU SENSE™ is a self-developed Al algorithm under the Imou brand. Among other things, this algorithm enables it to accurately detect people, vehicles, pets and parcels. Thanks to its powerful computational base, the response time of lMOU SENSE™ to detect is just 0.02 seconds; faster than blinking once to detect and then immediately send a notification.
Baby monitor & pets
Besides securing the home, the camera is perfect for use as a baby monitor or to watch pets. With the Ranger Dual 5+5MP, you always have an eye on things and are immediately notified in case of an event. It is possible to receive a notification as soon as movement or a strange sound is detected. Respond to an event immediately by listening and reacting via the built-in speaker and microphone. There is also a clear picture in the dark thanks to Full Color night vision technology. In short, a great baby monitor or camera for pets.
Installation
Download the Imou Life app (iOS, Android or Windows) and create an Imou account. After logging in, select the ‘’‘’+‘’‘’ sign at the top right of the Imou app to add a camera. Scan the QR code on the camera and follow the steps in the app. The camera has a built-in 2.4GHz WiFi chip. In addition, the camera also has an Ethernet port for wired connection. Next, select the Wi-Fi network and make sure the camera is close to the router during installation. The camera will be ready to use in no time. For recording images, you can choose the Imou Cloud service, as well as local storage using a MicroSD card or an Imou NVR.
Smart features in Imou Life app
- Privacy mode: At the touch of a button, the lens disappears and nothing is recorded.
- Notification schedule: Set which days and times in the week, the camera sends notifications.
- Detection region: Select in which zone the camera is active for notifications.
- Smart scenes: Set scenes such as away mode where the camera is fully active if away from home.
- Multiple users: Share the device with multiple users within the household, for example.
| Tootja | IMOU |
| Tootekood | IPC-S2XP-10M0WED |
| EAN | 6976391037618 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Seadme tüüp | IP security camera |
| Tootja koduleht | https://www.imoulife.com/ |
| .: Üldised omadused :. | |
| Päeva-/öörežiim | Jah |
| Toetatud paigutus | Hoonesisene |
| .: Disain :. | |
| Kinnituse tüüp | Laud |
| Sisseehitatud kõlar(id) | Jah |
| Toote värv | Valge |
| Tüüp | IP süsteemiga turvakaamera |
| .: Toimimine :. | |
| PTZ-kontroll | Jah |
| .: Mälu :. | |
| Maksimaalne mälukaardi suurus | 256 GB |
| Integreeritud kaardilugeja | Jah |
| Sisseehitatud kõvaketas | Ei |
| Ühilduvad mälukaardid | MicroSD (TransFlash) |
| .: Audio :. | |
| Heliandur | Jah |
| Helisüsteem | kahesuunaline |
| Sisseehitatud mikrofon | Jah |
| .: Kaamera :. | |
| Automaatne jälgimine | Jah |
| Lens viewing angle, vertical | 47 ° |
| Objektiivi vaatenurk, vertikaalne | 47° |
| Liikumisulatus | 0 - 355° |
| .: Võrgustumine :. | |
| WiFi | Jah |
| WiFi-standardid | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Jah |
| Bluetooth | Ei |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Ethernet LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| Ühenduvustehnoloogia | Juhtmega ühendatud & juhtmevaba |
| USB port | Jah |
| Ethernet LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| .: Aku & Toiteallikas :. | |
| Toiteallika tüüp | DC (alalisvool) |
| Võimsus ja energiatarve | |
| DC-väljundpinge | 5 |
| DC-väljundvool | 1,5 A |
| Elektritarbimine (max) | 5,7 W |
| Turvalisus | |
| Intelligentse videojälgimise (IVS) süsteemi funktsioonid | Inimese tuvastamine, Lemmikloomade tuvastamine |
| Video liikumisandur | Jah |
| Pildisensor | |
| Optilise sensori suurus | 25,4 / 2,8 mm (1 / 2.8") |
| Andurite arv | 2 |
| Progressiivne skaneerimine | Jah |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Sustainability compliance | Jah |
| Jätkusuutlikkuse järgimine | Jah |
| Compliance certificates | CE/UKCA |
| Vastavussertifikaadid | CE, UKCA |
| Nutitelefoni kaughaldus | Jah |
| Videopakkimise formaadid | H.264, H.265 |
| Objektiivi süsteem | |
| Lens viewing angle, diagonal | 105 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 87 ° |
| Objektiivi vaatenurk, diagonaalne | 105° |
| Objektiivi vaatenurk, horisontaalne | 87° |
| Läätsede arv | 2 |
| Fikseeritud fookuskaugus | 3,6 mm |
| Digitaalne suum | 8x |
| Öövaatluse funktsioon | |
| Öönägemine | Jah |
| Öönägemise kaugus | 15 m |
| Toide | |
| Toitenõuded | DC 5V1.5A |
| Ergonoomika | |
| Kaldenurk | 0 - 15° |
| Lähtestusnupp | Jah |
| Funktsioonid | |
| Mudeli originaalnimi | Ranger Dual 10MP |
| Muud funktsioonid | |
| Ethernet-liidese tüüp | Kiire Ethernet |
| Pildi kvaliteet | |
| Anduri tüüp | CMOS |
| Megapiksleid kokku | 3 MP |
| .: Toetatud operatsioonisüsteemid :. | |
| Toetatud mobiilsed operatsioonisüsteemid | Android, iOS |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -10 - 45 °C |
| Suhteline õhuniiskus kasutamisel (H-H) | 0 - 95 protsenti |
| Video | |
| Privaatsuse kaitse | Jah |
| Kaadrisagedus | 15 fps |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Toote kaal | 225 g |
| Laius | 82,2 mm |
| Laius | 82.2 mm |
| Sügavus | 82.2 mm |
| Kõrgus | 115.4 mm |
| Mõõtmed (l x s x k) | 82.2 × 82.2 × 115.4mm |
| Sügavus | 82,2 mm |
| Kõrgus | 115,4 mm |
| Toote kaal | 225 g |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kaasas kruvid | Jah |
| Kaamerate arv | 1 |
| Paigalduskomplekt | Jah |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Kaablid kaasa arvatud | USB |
| ◁ SERTIFIKAADID ▷ | |
| Sertifikaat | CE, UKCA |
| Muud andmed | |
| Placement supported | Indoor |
| Reset button | Jah |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Jah |
| Night vision | Jah |
| Progressive scan | Jah |
| Video motion detection | Jah |
| Screws included | Jah |
| DC output current | 1.5 A |
| Supports card capacities up to | 256GB |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.195 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Units per Shipping Box | 18 |
| Unit Calculated Volume | 0.002315 cubm |
| Product Net Weight | 0.225 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.5 kg |
| Summary | Imou Ranger Dual 10MP. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wired & Wireless. Mounting type: Desk, Product colour: White. Lens viewing angle, horizontal: 87°, Lens viewing angle, vertical: 47°, Lens viewing angle, diagonal: 105°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8"). Digital zoom: 8x, Fixed focal length: 3.6 mm |
| Product colour | White |
| Tilt angle range | 0 - 15 ° |
| Smartphone/tablet remote support | Jah |
| Privacy masking | Jah |
| Number of sensors | 2 |
| Number of lenses | 2 |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection/Pet detection |
| PTZ control | Jah |
| Audio detection | Jah |
| Auto-tracking | Jah |
| Built-in speaker(s) | Jah |
| Day/night mode | Jah |
| DC output voltage | 5 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Mounting type | Desk |
| Power source type | DC |
| Sensor type | CMOS |
| Video compression formats | H.264/H.265 |
| Audio system | 2-way |
| Built-in HDD | Ei |
| Built-in microphone | Jah |
| Camera design | Other |
| Certification | CE, UKCA |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Digital Zoom | 8 x |
| Environment | Indoor |
| Fixed focal length | 3.6 mm |
| Focal Length | 3.6 - 4mm |
| Frame Rate | 15 fps |
| IR Illumination | Jah |
| Lens data | 3.6mm |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Night vision distance | 15 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature range | -10°C~+45°C |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Pan range | 0 - 355 ° |
| Power Options | Other |
| Resolution | 10 Mega Pixel |
| Sensor size | 1/2.8” |
| Total megapixels | 3 MP |
| Wireless connections | WLAN |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||