Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
ASUS ZenDrive U8M
EXPAND THE LAPTOP OF TOMORROW
Ultraslim External DVD Drive & Writer
USB-C interface
M-DSIC support
Drag-and-burn
Zen-inspired Ultraslim Design
ASUS ZenDrive U8M packs serious funtionality into its robust, ultraslim 13.9mm frame. Finished with the beautiful, Zen-inspired concentric-circle aesthetic, it effortlessly combines great design, solid contructions and sophisticated style.
Perfect Companion for ASUS Zenbook or Other Latest-gen Laptop
USB-C is a feature of virtually all new laptops, including all new ASUS ZenBook models – so ASUS ZenDrive U8M is ready to plug right in. The smart little socket enables any-way-up connection convenience, so just attach U8M via USB-C to add instant multimedia playback or backup functionality to your Windows or Mac computer.
Save Your Precious Photo, Video and Data for Generations
ASUS ZenDrive U8M supports M-DISC, an archival-quality storage solution designed to help users protect their most precious digital memories — such as family photos and home videos — Compared to hard drives, flash drives, and other writable media, which have the storage lifetime of around 8 years, M-DISC burning technology engraves recorded data into a patented rock-like layer that is resistant to extreme conditions, allowing you to save your lifetime memories and important data for 1,000 years or more.
Easy-to-use, Comprehensive Backup Solution
ASUS ZenDrive U8M provides comprehensive and easy-to-use backup solution for Windows. Everything you need included to protect your precious data, giving you total peace of mind.
Drag and burn*
Create a disc in just three easy steps, via intuitive interface.
Disc encryption*
Hassle-free data protection through password control and hidden-folder functions.
Backup software included*
Nero BackItUp enables easy archival of photos, videos or data to your HDD or SSD.
* Windows OS only
Products certified by the Federal Communications Commission and Industry Canada will be distributed in the United States and Canada. Please visit the ASUS USA and ASUS Canada websites for information about locally available products.
All specifications are subject to change without notice. Please check with your supplier for exact offers. Products may not be available in all markets.
Specifications and features vary by model, and all images are illustrative. Please refer to specification pages for full details.
PCB color and bundled software versions are subject to change without notice.
Brand and product names mentioned are trademarks of their respective companies.
The terms HDMI and HDMI High-Definition Multimedia Interface, and the HDMI Logo are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc. in the United States and other countries.
| Tootja | ASUS |
| Tootekood | SDRW-08U8M-U/BLK/G/AS/P2G |
| EAN | 4711081049029 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.asus.com/Motherboards-Components/Optical-Drives/External-DVD-Drive/ZenDrive-U8M-SDRW-08U8M-U/ |
| Seadme tüüp | External |
| .: Üldised omadused :. | |
| Optilise ketta läbimõõt | 80,120 mm |
| .: Disain :. | |
| Ketta laadimise tüüp | Alus |
| Toote värv | Black |
| Otstarve | Lauaarvuti/sülearvuti |
| Paigaldus | Horisontaalne |
| Toote värv | Must |
| .: Mälu :. | |
| Optilise seadme tüüp | DVD±RW |
| Optilise seadme tüüp | DVD-RW |
| Optiline draiv | |
| Toetatud kettatüübid | CD-R, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Liides | USB tüüp-C |
| Liides | USB Type-C |
| Lugemiskiirus | |
| DVD+R M-DISC lugemiskiirus | 8x |
| DVD+R-i lugemise kiirus | 8x |
| DVD-R-i lugemise kiirus | 8x |
| Kahekihilise DVD+R-i lugemise kiirus | 8x |
| DVD+RW lugemise kiirus | 8x |
| DVD-RW lugemise kiirus | 8x |
| CD-R-i lugemise kiirus | 24x |
| DVD-ROM-i lugemise kiirus | 8x |
| CD-ROM-i lugemise kiirus | 24x |
| Kahekordse DVD-R-i lugemise kiirus | 8x |
| Kirjutamiskiirus | |
| DVD+R M-DISC kirjutamiskiirus | 4x |
| DVD+R-i kirjutamise kiirus | 8x |
| DVD-R-i kirjutamise kiirus | 8x |
| Kahekihilise DVD-R-i kirjutamise kiirus | 6x |
| Kahekihilise DVD+R-i kirjutamise kiirus | 6x |
| DVD+RW kirjutamise kiirus | 8x |
| DVD-RW kirjutamise kiirus | 6x |
| CD-R-i kirjutamise kiirus | 24x |
| CD-RW kirjutamise kiirus | 24x |
| Logistika andmed | |
| Harmonized System (HS) kood | 84717030 |
| .: Toetatud operatsioonisüsteemid :. | |
| Toetatud Windowsi operatsioonisüsteemid | Windows 10, Windows 8, Windows 8.1 |
| Toetatud Maci operatsioonisüsteemid | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Toote kaal | 235 g |
| Laius | 135,5 mm |
| Netokaal | 0.235 kg |
| Brutokaal | 0.435 kg |
| Laius | 135.5 mm |
| Sügavus | 142.5 mm |
| Kõrgus | 13.9 mm |
| Sügavus | 142,5 mm |
| Kõrgus | 13,9 mm |
| Toote kaal | 235 g |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kaasas tarkvara | CyberLink Power2Go 8 CyberLink PowerBackup 2.6 Nero BackItUp E-Green |
| Komplektis sisalduv tarkvara | CyberLink Power2Go 8 CyberLink PowerBackup 2.6 Nero BackItUp E-Green |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 10 |
| Pakendi maht | 0.001834 cubm |
| Transpordipakendi kaal | 4.35 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 19.5 cm |
| Transpordipakendi laius | 26.5 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 35.5 cm |
| Muud andmed | |
| DVD+R M-DISC read speed | 8 x |
| Mounting | Horizontal |
| Disc types supported | CD-R/CD-RW/DVD+R/DVD+R DL/DVD+RW/DVD-R/DVD-R DL/DVD-RW |
| Disc loading type | Tray |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.175 |
| CnCode | 84717030 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.001834 cubm |
| Product Net Weight | 0.235 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.435 kg |
| Summary | ASUS ZenDrive U8M (SDRW-08U8M-U). Product colour: Black, Disc loading type: Tray, Mounting: Horizontal. Purpose: Desktop/Laptop, Optical drive type: DVD±RW, Interface: USB Type-C. DVD+R write speed: 8x, CD-R write speed: 24x, CD-RW write speed: 24x. CD-R read speed: 24x, CD-ROM read speed: 24x, DVD+R read speed: 8x. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Mac operating systems supported: Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9... |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| DVD+R M-DISC write speed | 4 x |
| Internal | Ei |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard/Mac OS X 10.7 Lion/Mac OS X 10.8 Mountain Lion/Mac OS X 10.9 Mavericks/Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Purpose | Desktop/Laptop |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 8/Windows 8.1 |
| CD-R read speed | 24 x |
| CD-R write speed | 24 x |
| CD-ROM read speed | 24 x |
| CD-RW write speed | 24 x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD+R write speed | 8 x |
| DVD+RW read speed | 8 x |
| DVD+RW write speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD-R write speed | 8 x |
| DVD-ROM read speed | 8 x |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| DVD-RW write speed | 6 x |
| Max CD reading speed | 24 |
| Max CD writing speed | 24 |
| Max CD writing speed (rewritable) | 24 |
| Max DVD reading speed | 8 |
| Max DVD writing speed | 8 |
| Optical disc diameter | 120/80 mm |
| USB-C | Jah |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||