Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Unlock the full
potential of
enterprise
High-performance PCIe 5.0 SSD PM1743 will help process vast amounts of data more quickly as the increasing popularity of AI services drives market demand for high-performance servers
Unrivaled Performance
and Reliability
Powerful, reliable, and 2X faster than PCIe 4.0 SSD. Optimize performance of data-intensive, mission critical applications. Dual port operation expands availability in the event of a failure, with dedicated technical support. With 30% increased power efficiency server, operating costs are reduced while overall storage system performance is enhanced.
Next-Generation Speed
for Modern Enterprise
Experience up to 13,000 MB/s or double the read and write speed of the previous generation, PM1733. With a proprietary controller, the PCIe 5.0 PM1743 strengthens performance and reliability, providing enterprise users with expanded system capacity suitable for heavy workloads.
Scalable Capacity
in a Slim Form Factor
The latest form factor EDSFF E3.S improves signal integrity and boosts performance while featuring category-leading capacity of 15.36TB within the category. A thin 7.5 mm enables higher storage density in enterprise servers while increasing performance and enhancing power efficiency.
Reduced TCO
with Impressive Power Efficiency
Increased power efficiency of up to 30%* and enhanced heat dissipation technology deliver lower carbon emissions and less energy use. With the EDSFF E3.S, enterprises and data center operators can dramatically decrease their hardware design overhead and infrastructure costs.
Ensure Business Continuity
with Dual Port Reliability
The PM1743 is the industry-leading dual port SSD, ensuring seamless, always-on computing even in the event of a failure of one port. It can preserve business continuity by innovatively shifting workloads to the second port.
Reliable without
Compromising Performance
PM1743 is reliable with enhanced telemetry for more effective remote monitoring and analysis, multi-tenancy capabilities without compromising performance, and ensured encryption and decryption verifications for more secure storage.
| Tootja | SAMSUNG |
| Tootekood | MZWLO7T6HBLA-00A07 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Disain :. | |
| Komponent | Server/tööjaam |
| SSD series | PM1743 |
| Keskmine tõrkeintervall (MTBF) | 25000000 hours |
| Tootja koduleht | https://semiconductor.samsung.com/ssd/enterprise-ssd/pm1743/ |
| Funktsioonid | |
| SSD ketta maht | 7680 GB |
| SSD-ketta mõõtmed | 2.5" |
| Kujutegur | 2,5" |
| Pooljuhtketta maht | 7,68 TB |
| Liides | PCI Express 5.0 |
| Mälu tüüp | V-NAND |
| NVMe | Jah |
| Lugemise kiirus | 7500 MBytes/sec |
| Kirjutamise kiirus | 6000 MBytes/sec |
| Muud näitajad | |
| Unit Calculated Volume | 0.000105 cubm |
| SSD form factor | 2.5" |
| Unit Box Height | 0.015 |
| Unit Box Length | 0.1 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| PCIe Gen5 | Jah |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Product Net Weight | 0.07 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.16 kg |
| Summary | Samsung PM1743. SSD capacity: 7.68 TB, SSD form factor: 2.5", Component for: Server/workstation |
| Component for | Server/workstation |
| DWPD | 1 |
| Sisemälu tüüp | V-NAND |
| Mudel | MZWLO7T6HBLA |
| NAND flash technology | TLC |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||
Sellel veebilehel on kasutusel cookies-failid teie kasutajaliidese parandamiseks.
Tulen ise kaubale järele
