Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 7.54 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
For high-speed, low-power storage needs
Kingston’s NV3 PCIe 4.0 NVMe SSDs are next-gen storage solutions powered by a Gen 4x4 NVMe controller, delivering read/write speeds of up to 6,000/5,000MB/s*. They come in both compact, single-sided M.2 2280 (22x80mm) and 2230 (22x30mm) sizes to expand storage in small-form-factor systems like laptops and handheld gaming consoles*****. They offer lower power consumption and reduced heat, optimising your system's performance without compromising value. Available in capacities from 500GB– 4TB** to give you all the space you need for applications, documents, photos, videos, games and more.
Gen 4x4 NVMe PCIe performance
Upgrade your system with read/write speeds up to 6,000/5,000MB/s*.
Small size, big performance
NV3 2280 and 2230 easily integrate into thin laptops and ultra-small PCs with M.2 connectors and limited space.
Increased storage space
Available in a variety of high capacities up to 4TB**, providing ample space to store files, videos, documents, and games with room to spare.
Store more, play more
With NV3 2230 upgrade compatible handheld gaming systems to get in the game faster*****.
The SSD is designed for use in desktop and notebook computer workloads and is not intended for server environments.
* Based on “out-of-box performance” using a PCIe 4.0 motherboard. Speed may vary due to host hardware, software, and usage.
** Some of the listed capacity on a Flash storage device is used for formatting and other functions and thus is not available for data storage. As such, the actual available capacity for data storage is less than what is listed on the products. For more information, go to Kingston’s Flash memory guide at kingston.com/flashguide.
*** Total Bytes Written (TBW) is derived from the JEDEC Client Workload (JESD219A).
**** Limited warranty based on 5 years or “Percentage Used” which can be found using the Kingston SSD Manager (Kingston.com/SSDManager). For NVMe SSDs, a new unused product will show a Percentage Used value of 0, whereas a product that reaches its warranty limit will show a Percentage Used value of greater than or equal to one hundred (100). See Kingston.com/wa for detail.
***** Consult your device manufacturer prior to installing an SSD.
| Tootja | KINGSTON |
| Tootekood | SNV3S/500G |
| EAN | 740617344806 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Disain :. | |
| Komponent | PC/sülearvuti |
| SSD series | NV3 |
| Keskmine tõrkeintervall (MTBF) | 200000 hours |
| Tootja koduleht | https://www.kingston.com/en |
| Funktsioonid | |
| SSD ketta maht | 500 GB |
| SSD-ketta mõõtmed | M.2 |
| Kujutegur | M.2 |
| Pooljuhtketta maht | 500 GB |
| Liides | PCI Express 4.0 |
| Mälu tüüp | 3D NAND |
| NVMe | Jah |
| Lugemise kiirus | 5000 MB/s |
| Kirjutamise kiirus | 3000 MB/s |
| TBW | 160 TB |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | 0 - 70 °C |
| Hoiustamistemperatuur (T-T) | -40 - 85 °C |
| Vibratsioon kasutamisel | 10 G |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 22 mm |
| Sügavus | 80 mm |
| Kõrgus | 3,8 mm |
| Mõõtmed (l x s x k) | 22 x 80 x 2.3 mm |
| Kaal | 6,6 g |
| Toote kaal | 5.7 g |
| Netokaal | 0.007 kg |
| Brutokaal | 0.031 kg |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 10 |
| Pakendi maht | 0.000189 cubm |
| Transpordipakendi kaal | 0.31 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 7 cm |
| Transpordipakendi laius | 13.5 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 20 cm |
| Pakendi sügavus | 8,4 mm |
| Pakendi laius ( mm ) | 129,5 mm |
| Pakendi kõrgus ( mm ) | 184,2 mm |
| Pakendi kaal | 29,3 g |
| Muud näitajad | |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| TBW rating | 160 |
| Operating vibration | 10 G |
| Unit Box Height | 0.005 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| CnCode | 84717098 |
| M.2 SSD suurus | 2280 (22 x 80 mm) |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.000189 cubm |
| Product Net Weight | 0.007 kg |
| Summary | Kingston Technology 500G NV3 M.2 2280 NVMe SSD. SSD capacity: 500 GB, SSD form factor: M.2, Read speed: 5000 MB/s, Write speed: 3000 MB/s, Component for: PC/Laptop |
| Master (outer) case gross weight | 370.46 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case height | 69.85 mm |
| Master (outer) case width | 135.89 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Unit Calculated Weight | 0.031 kg |
| Põhikasti (välimise) laius | 135,9 mm |
| Põhikasti (välimine) pikkus | 203,2 mm |
| Põhikasti (välimise) kõrgus | 69,8 mm |
| Põhikasti (välimine) brutokaal | 370,46 g |
| Tooteid põhikasti (välimine) kohta | 10 tk |
| Component for | PC/Laptop |
| Country of origin | China/Taiwan |
| Päritoluriik | Hiina, Taiwan |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Sisemälu tüüp | 3D NAND |
| Mudel | SNV3S/500G |
| NAND flash technology | 3D NAND |
| Package depth | 8.38 mm |
| Package height | 184.15 mm |
| Package weight | 29.24 g |
| Package width | 129.54 mm |
| PCIE | Jah |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||