Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Get the essentials to enhance productivity with this 21.5-inch fixed-stand monitor certified by TÜV Rheinland® for 3-star eye comfort.
Actual configuration might differ from illustration
Product Carbon Footprint (PCF)
1. Dell calculates the Product Carbon Footprint using one of two methodologies, depending on the product: the Dell PCF calculator (GaBi version XXX, YYYY) or the Product Attribute to Impact Algorithm (PAIA, X.X.X, YYYY). The methodology used is indicated in the "Version of PCF tool used" column.
2. PAIA (Product Attribute Impact Algorithm) is a streamlined LCA tool developed by MIT ‘s Materials System Laboratory. PAIA estimates the product’s carbon footprint using limited system attributes of the product such as component dimension, screen size, system weight, and annual energy consumption.
3. Please note the emission estimate in this report is calculated using the mean value along with the standard deviation for that product model.
4. Use of default inputs (i.e. not primary data) and assumptions on location of use and other fields can introduce a standard deviation which must be taken into account while completing the calculations. For more information refer to the PCF pages on Dell.com.
5. For the PAIA PCF methodology, the transportation from assembly to customer includes the emissions generated during air, ocean and land transportation of finished or semi-finished Dell products between Dell facilities and between Dell facilities to customers.
6. For the Dell PCF calculator and methodology, the transportation phase the default delivery assumptions are 90% of transport happening by sea and 10% happening by air. Trucking distances don’t contribute as much to the PCF impact compared to more influential by sea or by air distances modes.
7. Please note, PAIA uses the ecoinvent Database (https://ecoinvent.org/the-ecoinvent-database/) whenever primary data is not made available for calculations.
8. For client and commercial end user computing products, minimum configurations were assumed for calculations. For Server and Storage products, typical configurations or ENERGY STAR (https://www.energystar.gov/products) configurations were used for calculations.
9. Use Phase emissions were calculated based on the location of use as "Europe" i.e. the Use Phase emissions are not specific to a single country / location.The Dell PCF Calculator also estimates Use Phase emissions for the U.S. and China, which are available in the PCF PDF documents on Dell.com.
10. The report provides the total emissions separated by the 4 lifecycle phases: manufacturing, transport, use, and end of life to understand the impact of each phase.
11. The Dell PCF Calculator lifetime usage assumption at the product family level is as follows: Desktop, Notebook - 5 years, Display - 6 years and Servers/Storage - 4 years.
12. For Displays, total product weight refers to the weight of the typical product configuration, including any cables and the power cord.
* Blanks indicate we do not have the corresponding metric calculated or data is currently unavailable for the specific product at this time.
| Tootja | DELL |
| Tootekood | 210-BQMZ |
| EAN | 5397184962404 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.dell.com/en-uk/shop/ |
| .: Üldised omadused :. | |
| AMD FreeSync | Ei |
| Maksimaalne värskendussagedus | 100 Hz |
| NVIDIA G-SYNC | Ei |
| Toitevoolu tüüp | Internal |
| Ekraan | |
| NTSC coverage (typical) | 72 % |
| Dell ComfortView technology | Jah |
| .: Ekraan :. | |
| Ekraani diagonaal | 21.5 " |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Ekraani resolutsioon | 1920 x 1080 pixels |
| LED-tagantvalgustus | Jah |
| HD tüüp | Full HD |
| HDCP | Jah |
| Loomulik kuvasuhe | 16:9 |
| Ekraani tehnoloogia | LCD |
| Puutetundlik ekraan | Ei |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| HDMI-portide arv | Jah |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Sisendvool | 0.7 A |
| Sisendsagedus | 50/60 Hz |
| Võimsustarve (tüüpiline) | 11.9 W |
| .: Võimsus :. | |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 12 kWh |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/EPEAT Climate +/EPEAT Gold/TCO |
| Doesn't contain | Arsenic/Mercury/PVC/BFR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Kontrastisuhe | 3000:1 |
| Multimeedia | |
| Sisseehitatud kaamera | Ei |
| Funktsioonid | |
| Vahelduvvoolu pinge | 100 - 240 V |
| Mudeli originaalnimi | E2225HM |
| Muud funktsioonid | |
| Front bezel colour | Black |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | 0 - 40 °C |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Tarvikud kaasa arvatud | 1 x Power Cable 1 x DisplayPort Cable - 1.8 m |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Garantiikaart | Jah |
| Kaablid kaasa arvatud | DisplayPort |
| Muud andmed | |
| Market positioning | Office |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Tilt adjustment | Jah |
| Cable management | Jah |
| Stand included | Jah |
| Feet colour | Black |
| Anti-glare screen | Jah |
| Unit Box Height | 0.355 |
| Unit Box Length | 0.565 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| EPREL Version Number | 1 |
| EPREL Registration Number | 2192604 |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2192604/fiches?language=EN |
| Unit Calculated Volume | 0.024069 cubm |
| Product Net Weight | 2.62 kg |
| Unit Calculated Weight | 3.77 kg |
| Summary | DELL E Series E2225HM. Display diagonal: 54.6 cm (21.5"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 8 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting |
| Tilt angle range | -5 - 21 ° |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Flicker-free technology | Jah |
| HDCP version | 1.4 |
| Surface hardness | 3H |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1.125 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 58.875 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 7.5 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 57.5 |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 66.125 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 125 |
| Dell Display Manager (DDM) compatibility | Jah |
| Built-in speaker(s) | Ei |
| Cable lock slot | Jah |
| Cable lock slot type | Kensington |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Energy efficiency class | D |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Ei |
| LED indicators | Jah |
| On Screen Display (OSD) | Jah |
| Plug and Play | Jah |
| Quick start guide | Jah |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA)/1152 x 864 (XGA+)/1280 x 1024 (SXGA)/1280 x 720 (HD 720)/1600 x 900/1920 x 1080 (HD 1080)/640 x 480 (VGA)/720 x 400/800 x 600 (SVGA) |
| Supported video modes | 1080p/480p/576p/720p |
| VESA mounting | Jah |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Yes |
| Bezel width (bottom) | 17.2 mm |
| Bezel width (side) | 6.6 mm |
| Bezel width (top) | 6.6 mm |
| Built-in USB hub | Ei |
| Depth (with stand) | 171 mm |
| Depth (without stand) | 50.37 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Height (with stand) | 376.88 mm |
| Height (without stand) | 288.6 mm |
| Height adjustment | Ei |
| Horizontal scan range | 30 - 110 kHz |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Package weight | 3990 g |
| Panel Type | VA |
| Pixel density | 103 ppi |
| Pixel Pitch | 0.2493 x 0.241 mm |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Response Time | 8 ms |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Viewable size diagonal | 544.9 mm |
| Viewable size, horizontal | 478.66 mm |
| Viewable size, vertical | 260.28 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Weight (with stand) | 2620 g |
| Weight (without stand) | 2290 g |
| Width (with stand) | 491.86 mm |
| Width (without stand) | 491.86 mm |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||