Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 8.25 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
Securing 2 zones at once
The Cruiser Dual 2 Pro comes with a fixed lens on top in addition to the normal PTZ lens, allowing you to monitor two areas at a time.
4+4MP brings clear surveillance images
Both lenses on the Cruiser Dual 2 Pro are 4MP sharp, giving you the picture clarity you need to easily see the details in your surveillance.
Make the night day-time - Aurora™ Low-light Imaging Technology
Cruiser Dual 2 Pro uses an super-large aperture and a large target surface sensor to multiply the amount of light intake, and with the AI-ISP picture algorithm, it makes the nighttime surveillance image look like daytime; you can also use infrared and full-color night vision modes, or turn off night vision.
Stronger deterrent for intruders
Cruiser Dual 2 Pro is equipped with warning lights that emit red and blue light, which will protect your home from intruders by being more of a deterrent when an intruder is detected than a regular white light warning.
The adjustable dual-lens give you 360° protection
The Cruiser Dual 2 Pro's pan-tilt lens supports 0°-355° horizontal rotation and 0°-90° vertical rotation, while the fixed lens supports 0°-260° horizontal rotation and 0°-25° vertical rotation to protect your home 360°.
Dual-channel detection powered by IMOU SENSE®
IMOU SENSE® is a self-developed Al algorithm under the lMOU brand. each of the two lenses of the Cruiser Dual 2 Pro uses its own algorithm, which doesn't degrade the accuracy due to an increase in the number of lenses, giving it a 50% increase in overall accuracy and delivering the detection results back to you within 0.02 seconds.
IMOU All-day Saving Recording Mode
In AOR mode, the camera records full-frame video only when an event is detected, and 1 second/frame at all other times. This meets the need for all-day video recording and saves storage space significantly, allowing more video to be stored on a smaller memory card.
Customize your algorithmic matrix with Algo Play
You can choose and download the algorithms you want through Algo Play to make the IMOU product exactly what you need, and the algorithms will be updated and continuously upgraded to improve your experience.
Professional protection to weather any storm
With IP65 water-resistance, Cruiser Dual 2 Pro is able to against dust penetration and can easily handle rain and wind, keeping you safe around the clock.
More stable connections with Wi-Fi 6
Cruiser Dual 2 Pro supports the latest Wi-Fi 6 standard, which dramatically increases transmission rates and significantly reduces the number of disconnections, making data transmission more stable and secure.
Protect according to your preferences
- Favorite point setting
- Customizable detection zone
- Customizable alarm sound
- Protection scheduling
Spotlight & 110dB Siren
Cruiser Dual 2 Pro keeps an eye on your house, when someone breaks in, the 110dB siren will turn on to deter the unwelcome visitor.
Protect Your Home Like You Are There
Built-in speaker and microphone with echo cancellation feature allow you to interact with pets and family from anywhere.
Imou Protect - Level up your security
Imou Protect is a subscription service that is able to empower your IMOU products with advanced cloud computing technology and upgrade your security experiences.
| Tootja | IMOU |
| Tootekood | IPC-S7XFP-8U0WED |
| EAN | 6976391034198 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Seadme tüüp | IP security camera |
| Tootja koduleht | https://www.imou.com/en/product/detail/cruiser-dual2-pro |
| .: Disain :. | |
| Kujutegur | Spherical |
| Toote värv | White |
| Sisseehitatud kõlar(id) | Jah |
| .: Mälu :. | |
| Integreeritud kaardilugeja | Jah |
| Ühilduvad mälukaardid | MicroSD (TransFlash) |
| .: Audio :. | |
| Sisseehitatud mikrofon | Built-in |
| .: Kaamera :. | |
| Lens viewing angle, vertical | 45 ° |
| .: Võrgustumine :. | |
| WiFi | Jah |
| WiFi-standardid | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Jah |
| Bluetooth | Ei |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Ethernet LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Võimsustarve (tüüpiline) | 12 W |
| Objektiivi süsteem | |
| Lens viewing angle, diagonal | 100 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 85 ° |
| Toide | |
| Toitenõuded | DC 12V1A Power Supply |
| Funktsioonid | |
| Mudeli originaalnimi | Cruiser Dual 2 Pro |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -30 - 50 °C |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 124.98 mm |
| Sügavus | 158.72 mm |
| Kõrgus | 201.9 mm |
| Mõõtmed (l x s x k) | 158.72 × 124.98× 201.9mm |
| Toote kaal | 635 g |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Tarvikud kaasa arvatud | - 1x Camera - 1x Quick Start Guide - 1x Power Adapter - 1x Mounting Template - 1x Waterproof Connector - 1x Screw and Anchor pack |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Kasutusjuhend | Jah |
| Muud andmed | |
| Unit Box Height | 0.235 |
| Placement supported | Outdoor |
| Reset button | Jah |
| Number of cameras | 1 |
| Night vision | Jah |
| Built-in light | Jah |
| Video motion detection | Jah |
| Screws included | Jah |
| DC output current | 1 A |
| Supports card capacities up to | 512GB |
| Wi-Fi 6 | Jah |
| Unit Box Length | 0.205 |
| Unit Box Width | 0.165 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.009137 cubm |
| Product Net Weight | 0.635 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.17 kg |
| Summary | Imou Cruiser Dual 2 Pro. Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wired & Wireless. Mounting type: Ceiling, Product colour: White, Form factor: Spherical. Lens viewing angle, horizontal: 85°, Lens viewing angle, vertical: 45°, Lens viewing angle, diagonal: 100°. Sensor type: CMOS. Digital zoom: 8x, Fixed focal length: 3.6 mm |
| Product colour | White |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
| Number of lenses | 2 |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection/Intrusion/Line crossing detection/Vehicle detection |
| Built-in speaker(s) | Jah |
| DC output voltage | 12 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Mounting type | Ceiling |
| Power source type | DC |
| Protection features | Weatherproof |
| Sensor type | CMOS |
| Video compression formats | H.264/H.265 |
| Zoom capability | Jah |
| Android | Jah |
| Audio system | 2-way |
| Built-in HDD | Ei |
| Built-in microphone | Jah |
| Camera design | Eyeball |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Digital Zoom | 8 x |
| Environment | Outdoor |
| Fixed focal length | 3.6 mm |
| Focal Length | 3.6 - 4mm |
| Frame Rate | 20 fps |
| Housing material | Plastic |
| iOS | Jah |
| IR Illumination | Jah |
| Lens data | 3.6mm Fixed Lens |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Night vision distance | 30 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature range | -30°C~+50°C |
| Pan range | 0 - 355 ° |
| Resolution | 4 Mega Pixel |
| Sensor size | 1/2.9”4 Megapixel Progressive CMOS |
| Total megapixels | 4 MP |
| Wireless connections | WiFi |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||