Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 70.70 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
Amidst the vast expanse of the universe, a valiant scout embarks on an epic odyssey armed with cutting-edge technology,Crosshair 16 HX AI D2XW, aim to explore the unknown.
Desktop-Level Performance with Efficiency
Up to Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX
Unlocking new level of performance with whole-new P-core & E-core architecture bringing improved performance per watt, the Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX is here to make portable gaming cooler, quieter with elite-level performance.
GeForce RTX 50 Series Laptops
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio. All in the thinnest and longest lasting RTX laptops, optimized by Max-Q.
Supreme Speed. Superior Visuals.
DLSS 4 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI.
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp gives you the ultimate responsiveness, enhancing target acquisition, reaction time, and aim precision.
True-to-Life Graphics
Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies.
Now Even Smarter
Experience smarter productivity featuring Copilot and MSI AI Engine for seamless multitasking. These advanced AI tools adapt to your needs, optimizing performance and streamlining workflows effortlessly.
Redesigned for Cooling
The new cooling design allows for multi-directional airflow outlets, resulting in more efficient cooling. Along with a shared-pipe design featuring five heat pipes between the CPU and GPU, larger thermal pipe diameters, and MSI's exclusive thermal grease, you can be assured of maximum performance even under extreme gaming conditions.
Bigger, Clearer, Smoother
The QHD+ panel delivers stunning visual clarity while its 240Hz refresh rate ensures fluid and smooth on-screen motion, providing an immersive and responsive gaming experience.
Immerse Yourself in Gaming Ambiance
Experience the radiating vibrant lights of 24-Zone RGB Keyboard featuring illuminated WASD keys and uniquely designed keycaps for an immersive gaming journey infused with style!
High Speed Combo
With support for up to 2 SSDs and blazing-fast transfer speeds, the Crosshair Series delivers extreme data performance along with unmatched gaming and multitasking capabilities. Experience peak efficiency for all your workloads.
DISCOVER YOUR NEXT FAVORITE GAME
Enjoy hundreds of high-quality PC games with your new MSI devices and one month of Xbox Game Pass- including EA play. With new games added all the time, there’s always something new to play. Redeem Xbox Game Pass through your purchased MSI laptop via Microsoft Store APP.
| Tootja | MSI |
| Tootekood | CRO 16 HX AI D2XWGKG-049NL |
| EAN | 4711377347426 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tooteseeria | Crosshair |
| Mudeli number | 16 HX AI D2XWGKG |
| Sülearvuti tüüp | Gaming |
| .: Disain :. | |
| Toote värv | Grey |
| Kujutegur | Clamshell |
| .: Ekraan :. | |
| Ekraani diagonaal | 16" |
| Ekraani resolutsioon | 2560x1600 |
| Puutetundlik ekraan | Ei |
| HD tüüp | Quad HD+ |
| Ekraani pind | IPS |
| .: Protsessor :. | |
| Protsessori sagedus | 2700 MHz |
| Protsessori perekond | Intel Core Ultra |
| Protsessori mudel | 275HX |
| Protsessori Turbo Boost sagedus | 5.4 GHz |
| Protsessorituumad | 24 |
| Protsessori harud | 24 |
| Protsessori vahemälu | 36 MB |
| .: Mälu :. | |
| Sisemälu | 32GB |
| Sisemälu tüüp | DDR5 |
| Maksimaalne sisemälu | 96 GB |
| Mälu taktsagedus | 6400 MHz |
| Taktsagedus | 5600 MHz |
| Mälupesad | 2x SO-DIMM |
| .: Kõvaketas :. | |
| SSD ketta maht | 1000 GB |
| Salvestusmaht kokku | 1000 GB |
| Salvestusseade | SSD |
| Graafikakaart | |
| Graafikaadapter | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graafikakaardi videomälu | 8GB |
| Eraldiseisva graafika mälu tüüp | GDDR7 |
| .: Audio :. | |
| Sisseehitatud mikrofon | Built-in |
| Sisseehitatud kõlar(id) | Jah |
| .: Kaamera :. | |
| Esikaamera | Jah |
| Sisseehitatud kaamera | Jah |
| Optiline draiv | |
| Optilise seadme tüüp | none |
| .: Võrgustumine :. | |
| Bluetooth | Jah |
| Bluetoothi versioon | 5.3 |
| Wireless LAN | 802.11ax |
| WiFi-standardid | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Gigabit |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| HDMI-portide arv | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| Klaviatuur ja hiir | |
| Klaviatuuri keel | ENG |
| Numbriklaviatuur | Jah |
| Klaviatuuri taustavalgus | Jah |
| Osutamisseade | Touchpad |
| .: Tarkvara :. | |
| Installitud operatsioonisüsteem | Windows 11 Home |
| Kaasas tarkvara | Nvidia App, Nahimic 3, MSI App Player, Mystic Light, MSI Companion, MSI Center, Discrete Graphics Mode, MSI AI Engine, Nvidia Broadcast |
| Operatsioonisüsteem | Windows 11 Home |
| .: Aku & Toiteallikas :. | |
| Akuelementide arv | 4 cells |
| Aku mahutavus | 90 Wh |
| AC-adapteri toide | 240 W |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 359 mm |
| Kõrgus | 27.9 mm |
| Sügavus | 266.4 mm |
| Muud näitajad | |
| SSD form factor | M.2 |
| Anti-glare screen | Jah |
| Processor manufacturer | Intel |
| NVMe | Jah |
| USB 3.2 | 3 |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Performance cores | 8 |
| Colour Gamut | 100 % |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Unit Box Height | 0.31 |
| Unit Box Length | 0.485 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| CnCode | 84713000 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Screen refresh rate | 240Hz |
| SSD type | NVMe PCIe SSD Gen4x4 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01353/0.0153563 cubm |
| Product Net Weight | 2.5 kg |
| Unit Calculated Weight | 4.56 kg |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Summary | MSI Crosshair 16 HX AI D2XWGKG-049NL. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 9, Processor model: 275HX. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: Quad HD+, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5070. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Cosmos Gray |
| USB Power Delivery (USB PD) | Jah |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML/ONNX RT/OpenVINO/WebNN/Windows ML |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Discrete graphics card | Jah |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| On-board graphics card | Jah |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Sparsity support | Jah |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Windows Studio effects support | Jah |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Privacy camera | Jah |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Copilot key | Jah |
| Front camera HD type | HD |
| Original brand name | MSI |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Intel® Thunderbolt 4 | Jah |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Loomulik kuvasuhe | 16:10 |
| AC-adapter kaasa arvatud | Jah |
| Tootja koduleht | https://www.msi.com/Laptop/Crosshair-16-HX-AI-D2XWX |
| Toote kaal | 2500 g |
| Combo headphone/mic port | Jah |
| DC-in jack | Jah |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mobile network connection | Ei |
| HDMI version | 2.1 |
| Seadme tüüp | Laptop |
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| Maksimaalne värskendussagedus | 240 Hz |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Speakers manufacturer | Nahimic |
| Audio system | Nahimic 3 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Graphics Controller | Discrete |
| Headphones jack | 1 |
| Height (front) | 21.8 mm |
| Height (rear) | 27.9 mm |
| Housing material | Metal,Plastic |
| Max memory (RAM) | 96GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Panel Type | IPS-Level |
| Product line | Consumer |
| Speaker power | 2 W |
| Thunderbolt | 1 |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||