Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Equipped with a high performance switching engine, the 8 Port All- Gigabit Managed Switch performs optimally. It has low transmission delay, large buffer and is highly reliable. It also has a strong switching
capability and optimizes transmission performance when accessing Ultra HD videos. With its full metal design and fanless design, the device has great heat dissipation and is low power consumption, working
in environments ranging from –10°C to 55°C (+14°F to +131°F). With protection against overvoltage, EMC and overcurrent from power input terminals, the switch effectively resists interference from static electricity, lightning, and pulses. It also offers a variety of services, supporting IGMP Snooping, Link Aggregation, QoS, LLDP, STP/RSTP and various web and network management software based on SNMP.
Link Layer Discovery Protocol (LLDP)
Enables network devices to advertise their information mutually, al- lowing you to conveniently monitor and manage devices in the local topology. This makes it easy for administrators to effectively perform
troubleshooting.
Quality of Service (QoS)
Uses mechanisms designed to control bandwidth, delay, jitter, and loss to ensure the performance of services when the capacity is limited.
Spanning Tree Protocol (STP)
Uses algorithms that calculate the best loop-free path through a Layer 2 network while providing path redundancy to prevent the occurrence of broadcast storms and enhance the stability of operations and services.
Link Aggregation
Combines multiple physical links into one virtual channel for dynamic redundancy and load balancing, ensuring that the connection remains stable.
IGMP Snooping
Listens to multicast traffic, and solely forwards information to regis- tered clients based on the multicast forwarding table. This ensures the safety of information and improves network efficiency.
Fanless Design
The fanless design reduces noise, enhances user experience, reduces mechanical losses and improves service life to a certain extent.
| Tootja | DAHUA |
| Tootekood | SG4010-2F |
| EAN | 6923172597670 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Transmission/IT-Channel-Products/Managed-Switch/SG4010-2F |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Sisendvool | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Ei |
| Turvalisus | |
| DHCP features | DHCP client |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability compliance | Jah |
| Andmeedastus | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Ethernet LAN-funktsioonid | |
| IEEE 802.3 | Jah |
| IEEE 802.3ab | Jah |
| IEEE 802.3ad | Jah |
| IEEE 802.3u | Jah |
| IEEE 802.3x | Jah |
| IEEE 802.3z | Jah |
| Funktsioonid | |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN/Tagged VLAN |
| Mudeli originaalnimi | DH-SG4010-2F |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -10 - 55 °C |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 104 mm |
| Sügavus | 240 mm |
| Kõrgus | 28 mm |
| Mõõtmed (l x s x k) | 240 mm × 104 mm × 28 mm |
| Toote kaal | 640 g |
| Muud andmed | |
| VLAN support | Jah |
| Spanning tree protocol | Jah |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Number of VLANs | 4000 |
| Multicast support | Jah |
| Console port | RJ-45 |
| DC input voltage | 12 V |
| Flow control support | Jah |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Link aggregation | Jah |
| 10G support | Ei |
| IGMP snooping | Jah |
| Access Control List (ACL) | Jah |
| Jumbo frames support | Jah |
| Switch layer | L2 |
| Full duplex | Jah |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.1p/IEEE 802.1Q/IEEE 802.1x/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Quality of Service (QoS) support | Jah |
| CnCode | 85176200 |
| Uplink ports quantity | 2 |
| Cloud-managed | Ei |
| Product colour | Black |
| Summary | Dahua Technology SG4010-2F. Switch type: Managed, Switch layer: L2. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 8, Console port: RJ-45. Full duplex. MAC address table: 8000 entries, Switching capacity: 20 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE.... DC input voltage: 12 V. Wall mountable |
| Unit Calculated Weight | 1.18 kg |
| Product Net Weight | 0.64 kg |
| Unit Calculated Volume | 0.007659 cubm |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Wall mountable | Jah |
| Unit Box Width | 0.24 |
| Unit Box Length | 0.315 |
| Unit Box Height | 0.08 |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Fanless | Jah |
| Rack mounting | Ei |
| Web-based management | Jah |
| Management protocols | SNMP V1/V2C/V3 |
| Reset button | Jah |
| LED indicators | Jah |
| 10Base-T / 100Base-TX / 1000Base-T | 10 |
| Desktop/pedestal | Jah |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Housing material | Steel |
| MAC address table | 8000 entries |
| Mean time between failures (MTBF) | 2322286.99 h |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature range | –10 °C to +55 °C |
| Package depth | 316 mm |
| Package height | 82 mm |
| Package weight | 1040 g |
| Package width | 240 mm |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Power Options | 12V |
| Power Source | DC |
| Primary port count | 10 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||