Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 13.44 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
Unleash lightning-fast potential
ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock is a 13-in-1 dock designed for creators, giving them the ability to turn their laptop into a powerful workstation with just a single cable connection. The dock is able to support up to three 4K displays, super 80Gbps data transfer speed via three Thunderbolt 5, read two memory cards, and even includes an SSD slot for additional storage. Built-in LEDs on the underside of the device offer adjustable ambient lighting to add a futuristic aesthetic to any creative space.
PRODUCTIVITY
Triple 4K display support with Thunderbolt™ 5
ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock boasts three Thunderbolt™ 5 ports to support up to two 8K, or up to three 4K displays, enabling more productive multitasking and offering creative professionals greater levels of detail to work with.
VERSATILITY
Unparalleled 8K visuals
Enthralling 8K resolution viewing experiences are possible with Thunderbolt™ 5 connectivity. Check the table below for specific resolutions1 for all monitor2 combinations.
SPEED
Faster data transfers
2.5G Ethernet and Thunderbolt™ 5 connectivity facilitate high-speed file transfers, so users get more done in less time — it takes just 6 seconds to transfer a 20 GB image file. Additionally, the UFP Thunderbolt™ 5 port offers convenient PD3.1 140W passthrough charging for mobile devices and other peripherals.
SHARE
Thunderbolt™ Share unlock PC-to-PC experiences
Experience high-speed Thunderbolt™ Share with ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock. Download the software in the link below and enjoy these benefits: secure and fast PC-to-PC access for sharing screen/monitor, keyboard, mouse, and storage. Sync folders or drag-and-drop files between PCs at Thunderbolt™ speeds. Quickly transfer data from an old computer to a new one. Features hardware-based security, making it commercially ready.
SCALABILITY
Effortless SSD Storage Expansion
The toolless-access design of ASUS Master Thunderbolt 5 Dock includes a magnetic top cover that can be removed to reveal the concealed M.2 NVMe® PCIe® 4.0 SSD slot for quick and easy storage upgrades and installation without the need for any tools. The slot enables supports up to 64Gbps transfer speeds — twice that of Thunderbolt™ 4 — for efficient handling of large files.
DESIGN
Modern aesthetics with built-in ambient lighting
The streamlined, durable aluminum chassis of ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock includes ambient RGB lighting to give it a visual aesthetic that blends seamlessly in any space, be it a professional design studio or home office.
DESIGN
A well-organized workstation
The compact rectangular design of ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock fits perfectly under a monitor stand to ensure connected devices are easily within reach while maintaining a neat workstation setup. Despite its size, innovative cooling features ensure internal temperatures are kept at optimal levels to ensure sustained high performance.
Video output may vary depending on input signal. ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock DC510 supports up to dual 8K displays when connected to a laptop with DSC (Display Stream Compression) support. If the connected device and monitor is able to support a DSC compression ratio of 3:1, ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock DC510 is able to support one 8K @ 60 Hz mode or triple displays at 4K @ 144Hz.
Input signal may vary depending on the CPU and GPU of your laptop or PC. Please consult with your laptop or PC manufacturer prior to using ASUS Master Thunderbolt™ 5 Dock, or check the ASUS support page for more information.
The data is theoretical and the actual transfer speed may vary depending on the usage scenario and the equipment used.
| Tootja | ASUS |
| Tootekood | 90XB09NN-BDS010 |
| EAN | 4711387852484 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 12 kuud |
| .: Disain :. | |
| On/off nupp | Jah |
| Ühilduvus tootega | |
| Sisendi tüüp | Thunderbolt 5 |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Kõrgus | 38.1 mm |
| Sügavus | 96.7 mm |
| Laius | 220 mm |
| Toote kaal | 765 g |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kaablid kaasa arvatud | AC |
| Muud näitajad | |
| Summary | ASUS Master Thunderbolt 5 Dock DC510. Connectivity technology: Wired, Host interface: Thunderbolt 5, USB Power Delivery up to: 140 W. Ethernet LAN data rates: 2500 Mbit/s. Product colour: Black, Compatible memory cards: MicroSD (TransFlash), SD, Supported storage drive types: SSD. Power source type: DC, Input current: 9 A, Power cable length: 1 m. Width: 220 mm, Depth: 96.7 mm, Height: 38.1 mm |
| Supported storage drive types | SSD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of displays supported | 3 |
| NVMe | Jah |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 140 W |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.29 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.005197 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.05 kg |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Jah |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Storage drive sizes supported | M.2 " |
| Supported SSD sizes | M.2 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 3 |
| Garantiikaart | Jah |
| Kasutusjuhend | Jah |
| HD tüüp | 8K Ultra HD |
| Sisendvool | 9 A |
| Ethernet LAN | Jah |
| Integreeritud kaardilugeja | Jah |
| Cable lock slot | Jah |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Ühilduvad mälukaardid | MicroSD (TransFlash)/SD |
| Charging function | Jah |
| AC-adapter kaasa arvatud | Jah |
| Tootja koduleht | https://www.asus.com/accessories/docks-dongles-and-cable/asus-docks-dongles-and-cable/asus-master-thunderbolt-5-dock-dc510/ |
| Combo headphone/mic port | Jah |
| DC-in jack | Jah |
| USB 3.0 | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Ei |
| Maksimaalne värskendussagedus | 144 Hz |
| Power source type | DC |
| Connectivity Technology | Wired |
| Andmeedastuskiirus | 80 Gbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Power cable length | 1 m |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||