Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 70.70 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
A powerful upgrade just dropped in your area: Crosshair 18 HX AI A2XW is bigger and stronger with toughness in its design, loaded with cutting-edge specs that bring tactical advantage to your game. Pick up the loot, aim with precision, and strike with power!
Desktop-Level Performance with Efficiency
Up to Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX
Unlocking new level of performance with whole-new P-core & E-core architecture bringing improved performance per watt, the Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX is here to make portable gaming cooler, quieter with elite-level performance.
GeForce RTX 50 Series Laptops
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio. All in the thinnest and longest lasting RTX laptops, optimized by Max-Q.
MSI Overboost Technology
When extreme workloads demand full CPU and GPU resources, MSI Overboost technology delivers peak combined performance with a total power output of 170W.
Now Even Smarter
Experience smarter productivity featuring Copilot and MSI AI Engine for seamless multitasking. These advanced AI tools adapt to your needs, optimizing performance and streamlining workflows effortlessly.
Reshaped for Max Cooling
The new cooling vent with shared-pipe design, up to 6 heat pipes bewtween CPU and GPU, a larger thermal pipes' internal diameter and MSI exclusive thermal grease, you can be assured of getting the maximum performance while extreme gaming.
Bigger, Clearer, Smoother
The 18" QHD+ panel delivers a wide, stunning visual clarity while its 240Hz refresh rate ensures fluid and smooth on-screen motion, providing an immersive and responsive gaming experience.
Immerse Yourself in Gaming Ambiance
Experience the radiating vibrant lights of 24-Zone RGB Keyboard featuring illuminated WASD keys and uniquely designed keycaps for an immersive gaming journey infused with style!
High Speed Combo
With support for up to 2 SSDs, blazing-fast transfer speeds and up to DDR5 memory, Crosshair 18 HX AI offers extreme data performance and unmatched gaming and multitasking capability. Experience peak efficiency for all your workloads.
The Way Music Should Be
Immerse yourself in lossless music and enjoy the premium sound quality with Hi-Resolution Audio.
Next Level Audio Immersion
Experience and listen to audio the way it was intended and share it with Nahimic in-game 3D surround & Sound Sharing via Bluetooth.
Extraordinary Wireless Experience
The latest Wi-Fi 6E delivers stunning speed while keeping the network smooth and stable even when sharing the network with numerous users.
Webcam Shutter
The Crosshair 18 HX AI A2XW adds a Webcam Shutter, letting users physically block the camera to ensure and maintain privacy.
Get All the Buffs
The exclusive MSI Center helps you control and customize your MSI laptop the way you want.
Seamless Gaming Experience
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
DISCOVER YOUR NEXT FAVORITE GAME
Enjoy hundreds of high-quality PC games with your new MSI devices and one month of Xbox Game Pass- including EA play. With new games added all the time, there’s always something new to play. Redeem Xbox Game Pass through your purchased MSI laptop via Microsoft Store APP.
| Tootja | MSI |
| Tootekood | CROSSHAIR 18 HX AI A2XWGKG-049NL |
| EAN | 4711377382144 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tooteseeria | Crosshair |
| .: Disain :. | |
| Kujutegur | Clamshell |
| .: Ekraan :. | |
| Ekraani diagonaal | 18 " |
| Ekraani resolutsioon | 2560 x 1600 pixels |
| Puutetundlik ekraan | Ei |
| HD tüüp | Quad HD+ |
| .: Protsessor :. | |
| Protsessori perekond | Intel Core Ultra 7 |
| Protsessori mudel | 255HX |
| Protsessori Turbo Boost sagedus | 5.2 GHz |
| Protsessorituumad | 20 |
| Protsessori harud | 20 |
| Protsessori vahemälu | 30 MB |
| .: Mälu :. | |
| Sisemälu | 32 GB |
| Sisemälu tüüp | DDR5-SDRAM |
| Maksimaalne sisemälu | 96 GB |
| Mälu taktsagedus | 6400 MHz |
| Mälupesad | 2x SO-DIMM |
| .: Kõvaketas :. | |
| SSD ketta maht | 1000 GB |
| Salvestusmaht kokku | 1000 GB |
| Salvestusseade | SSD |
| Graafikakaart | |
| Eraldiseisva graafika mälu tüüp | GDDR7 |
| .: Kaamera :. | |
| Esikaamera | Jah |
| Optiline draiv | |
| Optilise seadme tüüp | Ei |
| .: Võrgustumine :. | |
| Bluetooth | Jah |
| Bluetoothi versioon | 5.3 |
| WiFi-standardid | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Jah |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| HDMI-portide arv | 1 |
| Klaviatuur ja hiir | |
| Numbriklaviatuur | Jah |
| Klaviatuuri taustavalgus | Jah |
| Osutamisseade | Touchpad |
| .: Tarkvara :. | |
| Installitud operatsioonisüsteem | Windows 11 Home |
| Kaasas tarkvara | Nvidia App, Nahimic 3, MSI App Player, Mystic Light, MSI Companion, Crosshair, Battery Master, MSI Center, Discrete Graphics Mode, MSI AI Engine, Intel Application Optimization, Microsoft Effect Pack (MEP) |
| .: Aku & Toiteallikas :. | |
| Akuelementide arv | 4 |
| Aku mahutavus | 90 Wh |
| AC-adapteri toide | 240 W |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 404 mm |
| Kõrgus | 29.9 mm |
| Sügavus | 280 mm |
| Muud näitajad | |
| SSD form factor | M.2 |
| Anti-glare screen | Jah |
| Processor manufacturer | Intel |
| NVMe | Jah |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Performance cores | 8 |
| Colour Gamut | 100 % |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Unit Box Height | 0.406 |
| Unit Box Length | 0.545 |
| Unit Box Width | 0.107 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.02368 cubm |
| Unit Calculated Weight | 5.76 kg |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Summary | MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-049NL. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 255HX. Display diagonal: 45.7 cm (18"), HD type: Quad HD+, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5070. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black |
| Product colour | Black |
| USB Type-C charging port | Jah |
| USB Power Delivery (USB PD) | Jah |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Jah |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML/ONNX RT/OpenVINO/WebNN/Windows ML |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Discrete graphics card | Jah |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| On-board graphics card | Jah |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Sparsity support | Jah |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| Windows Studio effects support | Jah |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Privacy camera | Jah |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Copilot key | Jah |
| Front camera HD type | HD |
| Original brand name | MSI |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Efficient cores | 12 |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Intel® Thunderbolt 4 | Jah |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Loomulik kuvasuhe | 16:10 |
| Cable lock slot | Jah |
| Cable lock slot type | Kensington |
| AC-adapter kaasa arvatud | Jah |
| Tootja koduleht | https://www.msi.com/Laptop/Crosshair-18-HX-AI-A2XWX/Overview |
| Toote kaal | 2900 g |
| Combo headphone/mic port | Jah |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mobile network connection | Ei |
| HDMI version | 2.1 |
| Seadme tüüp | Laptop |
| Motherboard chipset | HM870 |
| Maksimaalne värskendussagedus | 240 Hz |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Audio system | Nahimic 3 |
| Built-in microphone | Jah |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Housing material | Metal,Plastic |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Mudeli originaalnimi | 18 HX AI A2XWGKG |
| Panel Type | IPS-Level |
| Speaker power | 2 W |
| Video capturing speed | 30 fps |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||