Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 72.45 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
Experience seamless productivity and advanced AI capabilities with the S14I semi-rugged laptop powered by the Intel® Core™ Ultra processor.
Designed for ultimate efficiency, security, and performance, this laptop combines military-grade durability with field-worker functionality and long-lasting battery life for continuous use. The S14I boasts an IP53 rating for dust and water resistance, MIL-STD 810H certification, and four-foot drop protection, making it the toughest device in its category and setting a new standard for semi-rugged laptops.
Equipped with Durabook’s proprietary DynaVue® technology and high-definition multi-touch screen, the S14I offers the highest contrast ratio to minimize internal reflections, ensuring clear visibility from multiple angles, even in bright sunlight or low light conditions.
For professionals navigating today’s demanding and dynamic work environments, this tough yet elegant S14I rugged laptop stands in a league of its own.
UNLOCK NEW AI PC EXPERIENCES
The S14I rugged laptop is designed to meet the demands of professionals in the automotive, law enforcement, manufacturing, utilities, and field service sectors. Its dedicated neural processor unit (NPU) accelerates AI-driven tasks, making the S14I a well-suited device for field operations, real-time analytics, and on-site project duties. It combines sleek design with durability, featuring a 14-inch display with optional multi-touch screen and power-efficient performance to bring the benefits of AI to remote and challenging environments.
AI COMPUTING POWER
Equipped with the cutting-edge Intel® Core™ Ultra 5/7 processor and Intel® AI Boost, along with Windows 11, the S14I stands out as a high-performance AI PC. Designed by the leading rugged technology manufacturer, the S14I offers the perfect blend of enhanced reliability, productivity, and immersive experiences. It is ideal for professionals who require high performance and AI capabilities in a portable 14-inch chassis.
PERFECT DESIGN FOR MOBILITY
The S14I offers superior mobility and connectivity in the field and comes with cellular options of 4G LTE or 5G, Bluetooth® V5.4, Wi-Fi 7 and optional built-in GPS for seamless connectivity.
Designed with field operation in mind, it features a removable quick-release NVMe PCIe SSD storage drive and can operate for up to 16 hours with a single battery and even up to 32 hours in dual-battery setup. The S14I also features optional dual hot-swappable batteries for field operation without interruption.
BEST-IN-CLASS CONNECTIVITY
A smart device knows how to communicate in every way, and the S14I says it all: It’s compatible with a full range of interfaces, and it offers additional customizations you may need.
The unit leads the market with dual Thunderbolt™ 4, dual RJ-45 ports, dual SIM (one Nano SIM slot & one eSIM), up to three USB 3.2 ports, HDMI 2.1 and microSD card slot. Further customization options abound with up to two RS-232 serial ports, smart card reader and ExpressCard 54.
EXCEPTIONAL DURABILITY & SECURITY
The S14I is built with a robust mechanical design and rigorously tested components. It meets the standards of MIL-STD-810H; withstands up to a 4-foot drop; and boasts an IP53 rating. It can seamlessly adapt to any environment, even in temperatures ranging from sub-freezing -29°C (-20°F) to extreme heat of 63°C (145°F). The S14I’s advanced security features include a range of multi-factor authentication options, such as a smart card reader, Windows Hello webcam, RFID/NFC reader and fingerprint scanner.
VIEW EVERY DETAIL
The S14I sports a Full HD 1080p display and proprietary DynaVue® technology. With brightness enhanced up to 1,200 nits and light-filtering technology providing a high contrast ratio (CR) to eliminate reflection, every detail of imagery is delivered with the utmost clarity. The optional capacitive multi-touch screen has four Touch Modes (glove, finger, stylus and water), optimizing use of the device for both indoor and outdoor applications.
DEDICATED MICROSOFT COPILOT KEY
Utilizing the dedicated Microsoft Copilot key, users can promptly activate edge AI capabilities. This feature enhances real-time communication and collaboration within your workspace, offers multilingual support, and streamlines everyday task automation. The new S14I empowers workers to leverage the substantial productivity advantages of AI-based applications. The dedicated Microsoft Copilot key ensures quick activation of AI capabilities whenever and wherever needed, revolutionizing the way we work and interact with technology.
DEDICATED GRAPHICS
The optional dedicated NVIDIA® RTX A500 transforms the S14I into an ultimate solution for specific tasks, such as graphics rendering, architectural illustrations and AI applications, delivering up to 100 TOPS in AI acceleration. Only a discrete graphics card can give you the performance and reliability you need to fulfill the demanding job.
VALUE-DRIVEN IN-VEHICLE SOLUTION
The S14I in-vehicle laptop is the computing solution that public safety professionals on the front lines can rely on – engineered to improve efficiency in the field with paperless documentation, real-time reporting, applications, communications, mapping, and more. The S14I delivers the features today’s professionals need, along with instant access to the department’s network, databases, and the real-time intelligence needed to keep communities safe.
| Tootja | Durabook |
| Tootekood | S4K1Q2JEJ_BCX |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Mudeli number | u5-125U |
| .: Disain :. | |
| Kujutegur | Clamshell |
| .: Ekraan :. | |
| Ekraani diagonaal | 14 " |
| Ekraani resolutsioon | 1920 x 1080 pixels |
| Puutetundlik ekraan | Ei |
| HD tüüp | Full HD |
| .: Protsessor :. | |
| Protsessori perekond | Intel Core Ultra |
| Protsessori mudel | 125U |
| Protsessori Turbo Boost sagedus | 4.3 GHz |
| Protsessori vahemälu tüüp | Smart Cache |
| Protsessorituumad | 12 |
| Protsessori harud | 14 |
| Protsessori vahemälu | 12 MB |
| .: Mälu :. | |
| Sisemälu | 16 GB |
| Sisemälu tüüp | DDR5-SDRAM |
| Maksimaalne sisemälu | 64 GB |
| Mälu taktsagedus | 5600 MHz |
| Mälupesad | 2x SO-DIMM |
| .: Kõvaketas :. | |
| SSD ketta maht | 256 GB |
| Salvestusmaht kokku | 256 GB |
| Salvestusseade | SSD |
| .: Kaamera :. | |
| Esikaamera | Jah |
| Optiline draiv | |
| Optilise seadme tüüp | Ei |
| .: Võrgustumine :. | |
| Bluetooth | Jah |
| Bluetoothi versioon | 5.4 |
| WiFi-standardid | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax)/Wi-Fi 6E (802.11ax)/Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Jah |
| Lisaseadmed | |
| Integreeritud kaardilugeja | Jah |
| Ühilduvad mälukaardid | MicroSD (TransFlash) |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| HDMI-portide arv | 1 |
| Klaviatuur ja hiir | |
| Numbriklaviatuur | Ei |
| Klaviatuuri taustavalgus | Jah |
| .: Tarkvara :. | |
| Installitud operatsioonisüsteem | Windows 11 Pro |
| Operatsioonisüsteemi arhitektuur | 64-bit |
| Operatsioonisüsteem | Windows 11 Pro |
| .: Aku & Toiteallikas :. | |
| Akutehnoloogia | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Aku mahutavus | 6900 mAh |
| AC-adapteri toide | 90 W |
| AC-adapteri sagedus | 50 - 60 Hz |
| AC-adapteri sisendpinge | 100 - 240 V |
| Turvalisus | |
| Usaldusväärse platvormi moodul (TPM) | Jah |
| Usaldusväärse platvormi moodul (TPM) versioon | 2.0 |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 350 mm |
| Kõrgus | 38 mm |
| Sügavus | 282 mm |
| Muud näitajad | |
| Processor manufacturer | Intel |
| NVMe | Jah |
| Performance cores | 2 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Unit Box Height | 0.37 |
| Unit Box Length | 0.41 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0189625 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.2 kg |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Product colour | Black |
| USB Type-C charging port | Jah |
| USB Power Delivery (USB PD) | Jah |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML/ONNX RT/OpenVINO/Windows ML |
| SSD interface | PCI Express |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Discrete graphics card | Ei |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Jah |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Sparsity support | Jah |
| Windows Studio effects support | Jah |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Rugged design | Jah |
| Drop proof | 120 cm |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Efficient-core base frequency | 0.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Intel® Thunderbolt 4 | Jah |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -29 - 63 °C |
| Loomulik kuvasuhe | 16:9 |
| Cable lock slot | Jah |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tootja koduleht | www.durabook.com/en/products/s14i-semi-rugged-laptop/ |
| Toote kaal | 2370 g |
| Combo headphone/mic port | Jah |
| DC-in jack | Jah |
| Docking connector | Jah |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Mobile network connection | Ei |
| HDMI version | 2.1 |
| Seadme tüüp | Laptop |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Audio system | High Definition Audio |
| Battery life (max) | 16 h |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Built-in microphone | Jah |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Housing material | Magnesium |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Smart Card Reader | Jah |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 °C |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||