Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 8.56 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
FIPS 197 certified, AES 256-bit encrypted
Kingston IronKey™ Locker+ 50 G2 USB Flash drive provides enterprise-grade security with FIPS 197 certified AES 256-bit hardware-encryption in XTS mode, including safeguards against BadUSB and brute force password attacks. LP50 G2 is also TAA compliant.
LP50 G2 with newly redesigned modern casing supports a multi-password (Admin and User) option with Complex or Passphrase modes. Complex mode allows for passwords from 6-16 characters using 3 out of 4 character sets. Passphrase mode allows for a numeric PIN, sentence, list of words, or even lyrics from 10 to 64 characters long. Admin can enable a User password, or reset the User password to restore access to data. To aid in password entry, the “eye” symbol can be enabled to reveal the typed in password, reducing typos leading to failed login attempts. Brute force attack protection locks out User upon 10 invalid password entries in a row and crypto-erases the drive if the Admin password is entered incorrectly 10 times in a row. Additional features include anti-fingerprint coating and a built-in virtual keyboard to shield passwords from keyloggers or screenloggers.
Locker+ 50 G2 is designed for convenience with metal casing and built-in key loop to take your data anywhere. LP50 G2 is easy for anyone to setup and use, with no application installation required; all the software and security needed is already on the drive. Works on both Windows® and macOS® so users can access files from multiple systems.
Enterprise-grade hardware-encrypted USB drive
FIPS 197 Certified, XTS-AES 256-bit encryption safeguards important data with built-in protection against BadUSB & brute force attacks.
Multi-password option with Complex/Passphrase modes
Admin can reset a User password to restore User’s access to data with either Complex or Passphrase password mode. Passphrases can be a numeric PIN, sentence with space characters, list of words, or even lyrics – from 10 to 64 characters long.
Additional security features
Reduce failed login attempts and frustration by enabling the “eye” button to view the typed password. LP50 G2 has anti-fingerprint coating and a virtual keyboard to shield password entry from keyloggers and screenloggers.
* Speed may vary due to host hardware, software and usage. USB 3.2 Gen 1 host device required for optimal speeds.
** Some of the listed capacity on a Flash storage device is used for formatting and other functions and thus is not available for data storage. As such, the actual available capacity for data storage is less than what is listed on the product. For more information go to Kingston's Flash Memory Guide. [Url.Resolve:/landing/flash-memory-guide/]
*** First free drive letters after physical devices such as system partition, optical drives, etc.
| Tootja | KINGSTON |
| Tootekood | IKLP50G2/256GB |
| EAN | 740617353631 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Disain :. | |
| Kujutegur | Cap |
| .: Toimimine :. | |
| Maht | 256 GB |
| Lugemise kiirus | 145 MB/s |
| Kirjutamise kiirus | 115 MB/s |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| USB versioon | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | 0 - 50 °C |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Laius | 18.6 mm |
| Sügavus | 60.56 mm |
| Kõrgus | 9.6 mm |
| Toote kaal | 22.94 g |
| Muud näitajad | |
| Unit Calculated Weight | 0.31 kg |
| Security algorithms | 256-bit AES/FIPS 197 |
| Mac compatibility | Jah |
| Key ring | Jah |
| Unit Box Height | 0.116 |
| Unit Box Length | 0.105 |
| Unit Box Width | 0.005 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 6.09E-05 cubm |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case gross weight | 531.87 g |
| Master (outer) case height | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 171.45 mm |
| Master (outer) case width | 120.65 mm |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Tootja koduleht | https://www.kingston.com/en |
| Country of origin | Taiwan |
| Mac operating systems supported | Mac OS 26 Tahoe/Mac OS X 13.0 Ventura/Mac OS X 14.0 Sonoma/Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Windows operating systems supported | Windows 11/Windows 11 Enterprise/Windows 11 Enterprise x64/Windows 11 Home/Windows 11 Pro/Windows 11 x64 |
| Device interface | USB Type-A |
| Housing material | Metal,Plastic |
| Package depth | 10.67 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 31.98 g |
| Package width | 101.6 mm |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||
Sellel veebilehel on kasutusel cookies-failid teie kasutajaliidese parandamiseks.
Tulen ise kaubale järele
