Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Clarity and Colors, All in One
Monitor 24-hour clear and colorful details even in pitch dark night. VIGI Full-Color camera provides maximum 4MP resolutions and ensures colorful monitoring with its large-aperture lens, high-sensitivity sensor, and attached supplemental lights.
Human & Vehicle Classification
Integrated AI chips support advanced algorithms to distinguish humans and vehicles from other objects. You can flexibly customize alarm rules to match your monitoring needs and receive more accurate event notifications.
We keep an eye on your business.
Smart Detection
Backed by AI algorithms, the VIGI camera offers more smart detection. You will receive notifications when someone crosses a boundary, enters an area you've set, obstructs the camera, or removes/abandons objects.
No more silent surveillance.
Built-In Microphone
The VIGI camera features a built-in microphone to record anything going on within a 15-ft radius of the camera. This gives you more detailed monitoring for greater peace of mind.
IK10 Vandal-Proof & IP67 Waterproof
With vandal-resistant, rugged housing and waterproof design, this VIGI dome camera is built tough to withstand vandalism and harsh environments with rain and dust for constant security anywhere and anytime.
More compression. More savings. Same quality.
Without using any extra bandwidth, your cameras transmit compressed crystal-clear video to save disk space, ease network loads, and reduce monitoring costs without sacrificing image quality.
Never miss a detail.
SmartVid-Smart Video Enhancement
VIGI’s professional technologies process videos to greatly improve their quality that is vital to your monitoring, including Smart IR, WDR, 3D DNR, and Night Vision.
Discover the best way to power your camera.
PoE/12V DC
Two power supply ways not only give you more convenience but also make your wiring remarkably easy.
Flexible Management and Storage
Take full control over your security via four management methods: the web UI, NVR UI, VIGI app, and VIGI Security Manager. Local storage is available for each methods, as well as onboard storage with SD card slot.
One system. Full security.
Run your business with peace of mind.
The VIGI professional surveillance system by TP-Link is dedicated to protecting the business you’ve worked hard to build — whenever, wherever. Our outstanding functions, reliable quality guarantees, and simplified installation work together to ensure your business stays safe and sound.
| Tootja | TP-LINK |
| Tootekood | VIGIC240(4MM) |
| EAN | 4895252501094 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Seadme tüüp | IP security camera |
| Tootja koduleht | https://www.tp-link.com/en/business-networking/vigi-network-camera/vigi-c240/#overview |
| .: Disain :. | |
| Kujutegur | Dome |
| Toote värv | White |
| .: Mälu :. | |
| Integreeritud kaardilugeja | Jah |
| Ühilduvad mälukaardid | MicroSD (TransFlash) |
| .: Audio :. | |
| Sisseehitatud mikrofon | Built-in |
| .: Kaamera :. | |
| Lens viewing angle, vertical | 42.9 ° |
| .: Võrgustumine :. | |
| WiFi | Ei |
| Ethernet LAN | Jah |
| Bluetooth | Ei |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Ethernet LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Compliance certificates | CE |
| Objektiivi süsteem | |
| Lens viewing angle, diagonal | 93.9 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 79.7 ° |
| Toide | |
| Toitenõuded | 12V DC ± 5%, 5.5mm Coaxial Power Plug PoE (802.3af/at, class 0) |
| Voolutarve | 5.4 Watts |
| Ergonoomika | |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -30 - 60 °C |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Netokaal | 0.4 kg |
| Brutokaal | 0.47 kg |
| Laius | 115 mm |
| Sügavus | 115 mm |
| Kõrgus | 86 mm |
| Mõõtmed (l x s x k) | 115 × 115 × 86 mm |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Tarvikud kaasa arvatud | Quick Start Guide, Waterproof Cable Attachments, Mounting Accessories |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 1 |
| Pakendi maht | 0.00342 cubm |
| Transpordipakendi kaal | 0.47 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 12 cm |
| Transpordipakendi laius | 15 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 19 cm |
| Muud andmed | |
| Password protection | Jah |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP UDP, SSL/TLS |
| Reset button | Jah |
| Web-based management | Jah |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Jah |
| IP address filtering | Jah |
| Night vision | Jah |
| Image quality adjustment | Brightness/Contrast/Mirror/Saturation/Sharpness |
| Active tampering alarm | Jah |
| Video motion detection | Jah |
| Number of illumination LEDs | 1 |
| LED type | IR |
| HTTPS encryption | Jah |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Supports card capacities up to | 256GB |
| Unit Box Height | 0.12 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| CnCode | 85258900 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00342 cubm |
| Product Net Weight | 0.4 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.47 kg |
| Summary | TP-Link VIGI 4MP Full-Color Dome Network Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling/wall, Product colour: Black, White, Form factor: Dome. Minimum illumination: 0.005 lx, Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 79.7°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Lens diameter: 4 mm |
| Product colour | Black/White |
| Tilt angle range | 0 - 85 ° |
| IK code | IK10 |
| Camera pan control | Jah |
| Camera tilt control | Jah |
| Back Light Compensation (BLC) | Jah |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Jah |
| Highlight Compensation (HLC) | Jah |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | Jah |
| Mirror | Jah |
| Number of lenses | 1 |
| Digest authentication | Jah |
| Basic event | Motion Detection, Camera Tampering Detection, Exception |
| Number of simultaneous live view channels | 3 channels |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Abandoned object/Crossing line/Human detection/Intrusion/Region entrance detection/Region exiting detection/Vehicle detection |
| Day/night mode | Jah |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Management software | VIGI App, VIGI Security Manager, VIGI NVR |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Power source type | DC,PoE |
| Sensor type | CMOS |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1920 x 1080 (HD 1080)/2048 x 1280/2304 x 1296/2560 x 1440/320 x 240/352 x 288/640 x 480 (VGA) |
| Video compression formats | H.264/H.264+/H.265/H.265+ |
| Bit rate | 64 Kbps - 4 Mbps |
| Built-in HDD | Ei |
| Built-in microphone | Jah |
| Camera design | Dome |
| Certification | CE, BSMI, VCCI, ONVIF |
| Connectivity Technology | Wired |
| Focal Length | 4mm |
| Frame Rate | 30 fps |
| Housing material | Plastic |
| IR Illumination | Jah |
| Lens diameter | 4 mm |
| Lens Mount | M12 |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Min. Illumination | 0.005 Lux |
| Minimum Illumination | 0.005 lx |
| Network Camera Type | Fixed Dome/HDTV/Megapixel |
| Night vision distance | 30 m |
| Operating temperature range | -30–60 °C |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Package depth | 193 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 470 g |
| Package width | 153 mm |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Pixel Resolution | 4 Mega Pixel |
| Power Options | 12V/PoE |
| Resolution | 4 Mega Pixel |
| Sensor size | 1/3” |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video streaming | Jah |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||