Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Kuumakse al. 10.81 €. Taotle järelmaksu ostukorvis.
Keychron Q5 HE
Meet the Q5 HE, a 96% layout wireless QMK custom keyboard equipped with Hall Effect Gateron double-rail magnetic switches. These switches provide a distinct advantage due to their unique mechanism, offering faster feedback, dynamic rapid triggering, and adjustable actuation points, resulting in epic enhancements for the gaming experience tailored to your individual preferences.
In addition to the Hall Effect magnetic switches, the Q5 HE introduces a 2.4G connection mode with an impressive 1000Hz polling rate, further ensuring a lightning-fast gaming experience. But that's not all; it also boasts premium features such as Bluetooth connectivity, a double-gasket design, enhanced acoustic foams, an all-aluminum body, PBT keycaps, and more.
Gateron Double-Rail Magnetic Hall Effect Switches
With the first invented dual-rail structure, and the special pre-lubed, these switches ensure unparalleled stability and smoothness like never before.
Installed with an optimal magnetic sensor with a sensitivity of only 0.1 mm, it offers more precious feedback. You can customize actuation points and assign multiple actions to a single key based on the travel depth you personalized, enhancing gameplay and providing a customized typing sensation.
Adjustable Actuation Point
Customize each key with ultra-precise 0.1 mm sensitivity and adjustable actuation points ranging from 0.2 to 3.8 mm. Setting the actuation point to 0.8 mm or 1.0 mm shortens the trigger and increases sensitivity. The reset occurs once you release the key, ensuring a faster response.
Dynamic Rapid Trigger
Activate or deactivate keys based on travel distance rather than fixed points. They activate precisely upon pressing and deactivate upon letting go, allowing for immediate repetition of keystrokes in mod-motion. This enables you to execute a chain of actions in quick succession during gameplay.
Multiple Actions, One Keystroke
Assign four actions to a single key based on the depth of your press. For example, lightly press a key to walk forward in a game, and press deeper to run. Additionally, releasing the key also supports two-stage settings. This allows for smoother, personalized combinations that can give you an edge in competitive gaming.
Program with QMK & Launcher.
The open-source QMK firmware means endless possibilities for key remapping, macros, shortcuts, and more. Now you can easily customize each key with the Keychron Launcher web app. With the Keychron Launcher web app, you can effortlessly remap keys, adjust actuation points, set the magnetic switches, create personalized macro commands, shortcuts, and key combinations for each key.
2.4 GHz & Bluetooth Connection
Experience peak gaming performance on the fly with the Q5 HE's 2.4 GHz wireless connection boasting a rapid 1000 Hz polling rate. For seamless multitasking across your computer, phone, and tablet, you can effortlessly connect the Q5 HE via Bluetooth 5.2 to three devices.
A Piece Of Metal Art
The entire metal body is crafted from 6063 aluminum, a material known for its increased durability, stability, and premium feel. Not only is this aluminum more resistant to physical damage, wear, and tear, but it is also environmentally friendly and recyclable. These qualities ensure both aesthetic appeal and a commitment to sustainability.
Customize Every Part
To build a fully customizable keyboard, we designed every component to be able to assemble easily. Therefore, you can customize and adjust each component as you wish.
Double-Gasket Design
Silicone pads between the top and bottom cases reduce acoustic resonance, maintaining gasket flexibility and enhancing typing sound. The keyboard's bottom features acoustic foam, PET film, and Latex, improving sound quality while providing a more comfortable typing experience.
An Epic Core Inside The Keyboard
Engineered with a powerful chip (MCU) with 256K flash and QMK open-source firmware to provide more flexibility for developers. The polling rate is 1000 Hz out of the box in Type-C wired mode and 2.4 GHz mode, which greatly helps when competitively gaming.
Suitable for All Devices
Built with the Mac users’ experience in mind while still retaining compatibility for Windows devices, the Q5 HE comes with a system toggle and an additional set of customized keycaps for both Windows and macOS systems. You can now save two different layouts on the keyboard, one for each system.
OSA Profile Double-shot PBT Keycaps
It has a similar height to that of the OEM profile and has an SA-like shape. We named it the OSA (OEM spherical angled) keycap. The PBT keycaps will provide excellent oil resistance, enhance the type feel, and prevent the legends from fading out.
Hot-swappable
Unlike mechanical switches, which depend on physical contact, Hall Effect magnetic switches use magnets to detect key presses. It is effortless to swap out the switch with compatible Hall Effect magnetic switches.
South-facing RGB LED Lights
The south-facing RGB is designed to better illuminate the keyboard backlight from the typist’s angle with the premium non-shine-through PBT keycaps installed. The south-facing RGB is also free from interference when the user installs Cherry-profile alternative keycaps on their keyboard.
All New Screw-In PCB Stabilizers
The screw-in design increases stability and makes it easier for changes and upgrades. Precise craftsmanship makes the stabilizers more stable and less wobbly. The big keys’ (space bar, shift, enter, and backspace) typing experience is now more stable and smooth.
Looking for ISO Layout?
The Q5 HE ISO collection comes with fully assembled keyboards with 🇩🇰🇫🇮🇮🇸🇳🇴🇸🇪Nordic layout.
| Tootja | KEYCHRON |
| Tootekood | Q5H-P1 |
| EAN | 4895248888017 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Disain :. | |
| Material | Aluminium |
| Toote värv | White / Green |
| .: Ühendus :. | |
| Kaabli pikkus | 1.8 m |
| Bluetooth | Jah |
| Bluetoothi versioon | 5.2 |
| Muud näitajad | |
| Physical layout | ISO |
| Hot-swap | Jah |
| Linux operating systems supported | Jah |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Recommended usage | Universal |
| Receiver included | Jah |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Detachable cable | Jah |
| Key travel distance | 0.1 mm |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.2 |
| Unit Box Width | 0.44 |
| CnCode | 84716060 |
| Keycaps | Double shot |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.007935 cubm |
| Product Net Weight | 2.187 kg |
| Unit Calculated Weight | 3.02 kg |
| Summary | Keychron Q5 HE QMK. Keyboard form factor: Full-size (100%), Connectivity technology: Wired & Wireless, Device interface: USB + RF Wireless + Bluetooth, Keyboard key switch: Magnetic-mechanical key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: RGB LED. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Universal. Product colour: White |
| Product colour | White |
| USB Type-C charging port | Jah |
| Rollover | N-key rollover |
| Keyboard key switch | Magnetic-mechanical key switch |
| Adjustable backlight | Jah |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -10 - 50 °C |
| Osutamisseade | Ei |
| Akutehnoloogia | Lithium Polymer (LiPo) |
| Backlight | Jah |
| Backlight colour | RGB |
| Backlight type | RGB LED |
| Charging source | USB Type-C |
| AC-adapter kaasa arvatud | Ei |
| Tootja koduleht | https://www.keychron.com/products/keychron-q5-he-qmk-wireless-custom-keyboard?variant=41851293761625 |
| Mõõtmed (l x s x k) | 144.8 x 408.05 x 31.8 mm |
| Klaviatuuri keel | QWERTY |
| Numbriklaviatuur | Jah |
| Keyboard features | Keyboard only |
| Mac operating systems supported | Jah |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Jah |
| USB connector type | USB Type-C |
| Windows operating systems supported | Jah |
| Aku mahutavus | 4000 mAh |
| Battery life (max) | 100 h |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Klaviatuuri keel | ENG |
| Klaviatuuri taustavalgus | Jah |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 144.8 x 408.05 x 31.8 mm |
| Keyboard weight | 2187 g |
| Mouse included | Ei |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Polling rate | 1000/90 Hz |
| Radio Frequence | 2,4 GHz |
| USB-C | Jah |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||