Faster and more responsive
The RS2423RP+II offers exceptional performance with over 155K/79K random read/write IOPS and up to 3,500/1,700 MB/s sequential read/write throughput.2 They are the perfect cost-effective file management and sharing solution for SMBs and come equipped with advanced backup capabilities designed for businesses with expanding data needs.
Designed for reliability
The RS2423RP+II comes with one 10GbE RJ-45 port and two Gigabit RJ-45 ports, which can be bonded with Link Aggregation to enable automatic network failover and load balancing.
Two RS2423RP+II units can be paired using Synology High Availability to form a reliable active-passive server cluster, maximizing service uptime.
The RS2423RP+II also features redundant and hot-swappable power supply units to protect service continuity in case there are issues with one power source.
Room for expansion
Easily adjust the 2U 12-bay RS2423RP+II to match the usage of your environment, whether it needs performance, faster networking, or higher storage capacity.
Storage expansion
Add 12 extra drive bays for a total of 24 drive bays with a RX1223RP expansion unit.
SSD cache
Boost read/write IOPS for HDD arrays with NVMe or SATA SSD cache.
Flexible networking options
Improve I/O or add redundancy with 10/25GbE SFP+/SFP28 or RJ-45 networking.
Versatile storage for businesses
The RS2423RP+II is ideal for small to medium-sized businesses and branch offices seeking a high-performing, reliable, and cost-efficient storage solution for file management, data backup, and surveillance.
Intuitive storage for on-site and remote teams
Provide secure and convenient cross-platform file access, sharing, and synchronization across multiple locations.
Private file cloud
Enable efficient collaboration with Synology Drive
Synology Drive provides remote data access, synchronization, on-demand file restoration, and backup via handy desktop and mobile applications.
Multi-platform support
Access personal and shared data from mobile apps, desktop clients, web browsers, or another Synology system. Any changes you make are automatically synced to other devices as soon as they are connected.
Collaborate in real time
Enable concurrent editing of documents, spreadsheets, and slides with Synology Office, with support for conversion to and from Microsoft Word, Excel, PowerPoint, and OpenDocument files.
Efficient multi-site synchronization
Connect teams with Hybrid Share
Use Hybrid Share to store large sets of data in the cloud, leveraging the large bandwidth of our data centers to stream requested files to local NAS deployed at the branch offices.
Reliable data access on demand
With Hybrid Share-enabled folders, remote teams retain full access to the most up-to-date files while benefiting from a reduced local storage footprint and lower bandwidth usage.
Local caching of most-used data
Frequently-accessed files are kept on the local NAS, allowing users to access them at LAN speeds. Files and folders can also be pinned manually to prevent them from being replaced when the cache is full.
Multi-endpoint data protection
Design an effective backup strategy to maximize data and system availability with a host of native and license-free solutions.
Consolidated backup server
Endpoint, VM, and NAS/SAN protection
Securely back up Windows, Mac, and Linux endpoints, Synology servers, and VMware® and Hyper-V® virtual machines with Active Backup for Business.
Microsoft 365 and Google Workspace
Centralize backups of Microsoft 365 and Google Workspace data to protect cloud data from accidents and simplify compliance with data retention policies. Schedulable backups, flexible file versioning, and block-level deduplication ensure flexibility and savings in terms of storage and bandwidth consumption.
Data protection and recovery
Hyper Backup
Back up files, LUNs, installed applications, and system configurations to destinations including Synology C2 Storage,6public cloud platforms, USB devices, file servers, local folders, and other Synology systems.
Set and forget backup tasks with regular schedules, enhance security with granular user permissions and encryption, keep backup sizes small with built-in deduplication, and restore data flexibly with multi-versioning.
Snapshot Replication
Snapshot Replication enables configurable point-in-time snapshots of shared folders and VM storage with an RPO as low as 5 minutes and recovery within seconds.
Smart and scalable surveillance
Leverage flexible deployment options, intuitive management capabilities, and advanced video analytics to secure your premises.
Simple-to-deploy local surveillance
Wide device compatibility
Connect up to 75 IP cameras from a selection of over 8,600 validated models thanks to Synology Surveillance Station’s wide camera compatibility.
Multi-platform convenience
Monitor live streams or watch recordings from web browsers, desktop clients, or the DS cam mobile app.
Secure and private storage
Footage is stored locally for easier compliance with data protection regulations and further protected from unauthorized access with industry-standard AES-256 encryption.
Flexible monitoring of multiple locations
Assisted camera deployment
Automatically locate new cameras within a set IP range, and configure units in batch via spreadsheet import or replicating settings to new cameras.
Centralized management and monitoring
Stay on top of your deployment by previewing triggered events directly on multi-floor or multi-location maps, with online map integration for Google Maps and OpenStreetMap.
Time-saving video analytics
Take advantage of intelligent monitoring features such as motion detection, no-idle zones, foreign object detection, and anomaly detection that cater to common surveillance scenarios.
Works best with Synology drives
Enjoy high sustained performance and reliability with enterprise-grade drives designed for Synology NAS, featuring built-in data protection.
Synology has you covered
The RS2423RP+II is backed by Synology’s 3-year hardware warranty.9 An optional 2-year extended warranty is available in select regions to extend coverage to 5 years.
| Tootja | SYNOLOGY |
| Tootekood | RS2423RP+II |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Seadme tüüp | NAS |
| Tootja koduleht | https://www.synology.com/en-in/products/RS2423RP%2BII |
| .: Üldised omadused :. | |
| Müratase | 56.2 dB |
| .: Disain :. | |
| Toote värv | Black |
| Fan diameter 2 | 60 mm |
| Jahutuse tüüp | Active |
| LED-indikaatorid | Alarm/Power/Status |
| .: Protsessor :. | |
| Processor generation | AMD Ryzen 1000 Series |
| Protsessori sagedus | 3.35 GHz |
| Protsessori perekond | AMD Ryzen |
| Protsessori mudel | V1780B |
| Protsessorituumad | 4 |
| Protsessori harud | 8 |
| L3-vahemälu | 4 MB |
| .: Mälu :. | |
| ECC | Jah |
| Paigaldatud operatiivmälu | 8 GB |
| Mälupesad | 2 |
| .: Võrgustumine :. | |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Jah |
| Ethernet LAN-i andmeedastuskiirused | 10/100/1000/10000 Mbit/s |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| USB port | Jah |
| .: Tarkvara :. | |
| Installitud operatsioonisüsteem | DiskStation Manager |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Sisendsagedus | 50/60 Hz |
| Võimsustarve (tüüpiline) | 114.86 W |
| Turvalisus | |
| Turvaalgoritmid | HTTPS/SSH/SSL/TLS |
| Jahutus | |
| Ventilaatorite arv | 3 fan(s) |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Compliance certificates | BIS/BSMI/CCC/CE/EAC/Federal Communications Commission (FCC)/KC/RCM/RoHS/UKCA/UL/VCCI |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Doesn't contain | Cadmium/Lead/Mercury |
| Sisemälu tüüp | DDR4 |
| Ergonoomika | |
| Lähtestusnupp | Jah |
| On/off nupp | Jah |
| Funktsioonid | |
| Vahelduvvoolu pinge | 100 - 240 V |
| Mudeli originaalnimi | RackStation RS2423RP+II |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Suhteline õhuniiskus kasutamisel (H-H) | 8 - 80 % |
| Hoiustamistemperatuur (T-T) | -20 - 60 °C |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Power cables quantity | 2 |
| Kiirpaigaldusjuhend | Jah |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Kaablid kaasa arvatud | Power |
| Storage drives installed | Ei |
| Processor manufacturer | AMD |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| Hot-swap drive bays | Jah |
| Number of phases | 1 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Installed storage drive type | Ei |
| Supported file systems | BTRFS/exFAT/ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| Wake-on-LAN ready | Jah |
| Backup function | Jah |
| Device class | Small & Medium Business |
| Supported protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, Rsync |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Storage drive interface | Serial ATA,Serial ATA II,Serial ATA III |
| Redundant power supply (RPS) support | Jah |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Number of processors installed | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Expansion description | Mini-SAS HD |
| Product languages | Multi |
| Wake-on-WAN ready | Jah |
| Maximum number of drives (with expansion) | 24 |
| Unit Calculated Volume | 0.1062 cubm |
| Expansion ports quantity | 1 |
| Power consumption (HDD standby) | 42.33 W |
| Storage drive sizes supported | 2.5/3.5 " |
| Unit Calculated Weight | 16 kg |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Size (imperial) | 19 " |
| Snapshot | Jah |
| Built-in display | Ei |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Memory form factor | UDIMM |
| RAID support | Jah |
| Fan Diameter | 60 mm |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Raid Levels | 0/1/10/5/6/JBOD |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Thermal Design Power (TDP) | 54 W |
| Laius | 482 mm |
| Sügavus | 578 mm |
| Kõrgus | 88 mm |
| Toote kaal | 11900 g |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||