Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
ASUS Prime series is expertly engineered to unleash the full potential of 3rd Generation AMD Ryzen platform. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, Prime B550 series motherboards provide daily users and DIY PC builders a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
Tune It Your Way
Comprehensive controls form the foundation of the ASUS Prime series. The Prime B550 motherboard packs flexible tools to tune every aspect of your system, enabling you to tweak performance settings to perfectly match the way you work – maximizing your productivity.
Cooler by Design
Prime B550M-K is engineered with an array of hybrid fan headers and features comprehensive cooling controls that are configurable via Fan Xpert 2+ software or via the UEFI BIOS, ensuring your rig stays cool and stable under intense workloads.
Build on a Solid Foundation
Prime B550 motherboard provides all the fundamentals to boost daily productivity, so your system will be ready for action with stable power, intuitive cooling and flexible transfer options.
Little Things Make a Big Difference
Prime B550 series adds the nuanced details that improve every experience, from exclusive codecs that provide pristine audio quality to intuitive interface that let you customize your system to create a uniquely personal look.
Outstanding Audio
Combined onboard features deliver elevated audio
Intelligent design and premium hardware create audio quality unlike anything you've ever experienced.
| Tootja | ASUS |
| Tootekood | PRIMEB550M-K |
| EAN | 4718017758284 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Disain :. | |
| Emaplaadi kujutegur | micro ATX |
| Kujutegur | Micro-ATX |
| Laius | 244 mm |
| Sügavus | 244 mm |
| .: Protsessor :. | |
| Protsessori pesa | SAM4 |
| .: Kiibistik ( Chipset ) :. | |
| Kiibistik ( Chipset) | AMD B550 |
| .: Mälu :. | |
| Sisemälu tüüp | DDR4 |
| Taktsagedus | 2133/2400/2666/2800/3000/3200/3333/3466/3600/3733/3866/4000/4133/4266/4400/4466/4600/4800 MHz |
| Mälupesad | 4 |
| Maksimaalne sisemälu | 128 GB |
| Graafikakaart | |
| Integreeritud graafikaadapter | Depending on CPU |
| .: Audio :. | |
| Intregeeritud helikaart | Realtek ALC887 |
| Audioväljundi kanalid | 3 |
| .: Võrgustumine :. | |
| Ethernet LAN | Gigabit |
| WiFi | Ei |
| Laienduspesad | |
| PCI Expressi x1 (Gen 3.x) pesad | 2 |
| Kõvaketta tugi | |
| SATA 3.0 | Jah |
| M.2 (M) siinide arv | 2 |
| RAID | SATA 0, 1, 10 |
| Tagapaneeli I/O pesad | |
| PS/2-portide kogus | 1 |
| VGA (D-Sub) portide arv | 1 |
| HDMI-portide arv | 1 |
| USB 2.0 | Jah |
| Ethernet LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| Serial | Jah |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Brutokaal | 0.901 kg |
| Netokaal | 0.8 kg |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 1 |
| Pakendi maht | 0.003577 cubm |
| Muud näitajad | |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3000 Series |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ATX Power connector (24-pin) | Jah |
| Memory slots type | DIMM |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2,SATA |
| Processor manufacturer | AMD |
| USB 3.2 | Jah |
| PCI-Express 4.0 16x | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| DVI-D | 1 |
| Unit Box Length | 0.27 |
| Unit Box Width | 0.265 |
| CnCode | 84733020 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.004824 cubm |
| Product Net Weight | 0.8 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.99 kg |
| Summary | ASUS PRIME B550M-K. Processor manufacturer: AMD, Processor socket: Socket AM4, Compatible processor series: AMD Ryzen 3000 Series. Supported memory types: DDR4-SDRAM, Maximum internal memory: 128 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: M.2, SATA. LAN controller: Realtek RTL8111H. Motherboard form factor: micro ATX, Motherboard chipset family: AMD, Motherboard chipset: AMD B550 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Tootja koduleht | https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-B550M-K/ |
| Transpordipakendi kaal | 0.901 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 5 cm |
| Transpordipakendi laius | 26.5 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 27 cm |
| Kõrgus | 51 mm |
| Toote kaal | 785 g |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Number of memory slots | 4 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Supported memory clock speeds | 2133/2400/2666/2800/3000/3200/3333/3466/3600/3733/3866/4000/4133/4266/4400/4600 MHz |
| USB 2.0 connectors | 2 |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||