Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
System Overview
The IR Megapixel Fixed MiniDome camera delivers 4MP resolution with a choice of 2.8mm or 3.6mm wide angle lens options. The camera's elegant blend of aesthetics combined with a range of easy mounting solutions provides an excellent choice for a variety of small to mid-size
applications at an affordable price.
Functions
True Day/Night
A day/night mechanical IR cut filter makes this camera ideal for applications with fluctuating lighting conditions, delivering color images during the day and automatically switching to monochrome as the scene darkens
Regions of interest
Regions of Interest (ROI) is a user defined feature that allows the operator to monitor specific areas of a scene while still maintaining overall situational awareness of less important areas
Smart IR
With IR illumination, detailed images can be captured in low light or total darkness. The camera's Smart IR technology adjusts to the intensity of camera's infrared LEDs to compensate for the distance of an object. Smart IR technology prevents IR LEDS from whiting out images as they come closer to the camera. The camera's integrated infrared illumination provides high performance in extreme low-light environments up to 30m
(98ft).
Image flip
Capturing unnecessary data such as surrounding hallway walls can increase storage requirements without any added value. The image flip feature allows the camera's image to be rotated in 90° increments for better video optimization.
Environmental
With a temperature range of -30 °C to +60 °C (-22°F to +140 °F), the camera is designed for extreme temperature environments. The camera complies to an IK10 impact rating making it capable of withstanding the equivalent of 55 kg (120 lbs) of force. Subjected and certified to rigorous dust and water immersion tests, the IP67 rating makes it suitable for demanding outdoor applications. For enviorments with rain, sleet, snow and fog, an integrated wiper provides users with clear visibility at all times.
Protection
Supporting ±10% input voltage tolerance, this camera suits even the most unstable conditions for outdoor applications. Its 6KV lightning rating provides protectection against the camera and its structure from the effects of lightning.
Interoperability
The camera conforms to the ONVIF (Open Network Video Interface Forum) specifications, ensuring interoperability between network video products regardless of manufacturer
Smart H.264+
Delivering high quality video without straining the network, Smart H.264+ is the optimized implementation of H.264. The Smart H.264+ encoding platform includes a scene adaptive encoding strategy, dynamic GOP, dynamic ROI, flexible multi-frame reference structure and intelligent noise reduction, providing a savings of up to 70% of bandwidth and storage when compared with standard H.264.
| Tootja | DAHUA |
| Tootekood | H3B |
| EAN | 6939554911910 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Seadme tüüp | IP security camera |
| Tootja koduleht | https://dahuasecurity.com |
| .: Disain :. | |
| Kujutegur | Dome |
| Toote värv | White |
| .: Mälu :. | |
| Paigaldatud operatiivmälu | 256 MB |
| .: Audio :. | |
| Sisseehitatud mikrofon | Built-in |
| .: Kaamera :. | |
| Lens viewing angle, vertical | 56 ° |
| Valge tasakaalustus | Auto/Lamp/Manual/Natural/Outdoor |
| .: Võrgustumine :. | |
| WiFi | Ei |
| Ethernet LAN | Jah |
| Bluetooth | Ei |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Liides | RJ-45 |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Power over Ethernet (PoE) | Jah |
| Võimsustarve (tüüpiline) | 4.3 W |
| .: Salvestusruum :. | |
| ROM capacity | 16 MB |
| Objektiivi süsteem | |
| Lens viewing angle, horizontal | 106 ° |
| Toide | |
| Toitenõuded | 5 VDC, 1 A |
| Voolutarve | 1.6 Watts |
| Ergonoomika | |
| Angle of rotation | 355 ° |
| Funktsioonid | |
| Mudeli originaalnimi | DH-IPC-HDBW1420EP-0280B |
| Töötingimused | |
| Kasutamistemperatuur (T-T) | -30 - 60 °C |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Netokaal | 0.206 kg |
| Brutokaal | 0.38 kg |
| Kõrgus | 81 mm |
| Mõõtmed (l x s x k) | φ84 mm × 123.8 mm |
| Toote kaal | 340 g |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Tarvikud kaasa arvatud | power supply |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 1 |
| Pakendi maht | 0.00204 cubm |
| Transpordipakendi kaal | 0.38 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 18.5 cm |
| Transpordipakendi laius | 10.5 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 10.5 cm |
| Muud andmed | |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Supported network protocols | HTTP;HTTPs;TCP;ARP;RTSP;RTP;UDP;SMTP;FTP; DHCP;DNS;DDNS;PPPOE;IPv4/v6;QoS;UPnP;NTP; Bonjour;802.1x;Multicast;ICMP;IGMP |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Number of cameras | 1 |
| Quality of Service (QoS) support | Jah |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Night vision | Jah |
| Progressive scan | Jah |
| Browser supported | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Video motion detection | Jah |
| Number of illumination LEDs | 12 |
| LED type | IR |
| Supports card capacities up to | 256GB |
| Unit Box Height | 0.185 |
| Unit Box Length | 0.105 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| CnCode | 85258900 |
| Mini-GBIC | 1 |
| Units per Shipping Box | 30 |
| Unit Calculated Volume | 0.002215 cubm |
| Product Net Weight | 0.206 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.433 kg |
| Summary | Dahua Technology Lite DH-IPC-HDBW1420EP-0280B. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling, Product colour: White, Form factor: Dome. Angle of rotation: 355°, Lens viewing angle, horizontal: 106°, Lens viewing angle, vertical: 56°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"), Number of effective pixels (H x V): 2688 x 1520 pixels. Digital zoom: 16x, Detect distance: 63 m, Observe distance: 25 m |
| Product colour | White |
| Tilt angle range | 0 - 65 ° |
| Adjustment shutter speed | Auto/Manual |
| Number of effective pixels (H x V) | 2688 x 1520 pixels |
| IK code | IK10 |
| Back Light Compensation (BLC) | Jah |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Jah |
| Highlight Compensation (HLC) | Jah |
| Privacy masking | Jah |
| Smart IR | Jah |
| Mirror | Jah |
| Region of Interest (ROI) encoding | Jah |
| Detect distance | 63 m |
| Identify distance | 6 m |
| Observe distance | 25 m |
| Recognize distance | 13 m |
| Streaming method | Multicast/Unicast |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR),Variable Bit Rate (VBR) |
| Client interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| Fixed focus | Jah |
| 3D NR (Noise Reduction) | Jah |
| Flip & mirror | Jah |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Number of video streams | 2 |
| Automatic gain control | Jah |
| IR control | Auto/Manual |
| Analog signal format system | PAL |
| Camera shutter type | Electronic |
| Day/night mode | Jah |
| DC output voltage | 12 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Management software | Smart PSS, DSS,Easy4ip |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Mounting type | Ceiling |
| Power source type | PoE |
| Sensor type | CMOS |
| Video compression formats | H.264/H.264+ |
| Zoom capability | Jah |
| Bit rate | H264H:80K ~ 10240Kbps |
| Built-in HDD | Ei |
| Camera design | Dome |
| Camera shutter speed | 1/3(4)~1/100000 s |
| Certification | CE (EN 60950:2000) UL:UL60950-1 FCC: FCC Part 15 Subpart B |
| Connectivity Technology | Wired |
| Diameter | 109.9 mm |
| Digital Zoom | 16 x |
| Effective pixels | 2304 (H) × 1296 (V) |
| Electronic Shutter Speed | Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Focus Adjustment | 2.0 |
| Frame Rate | 30 fps |
| Housing material | Metal |
| IR Illumination | Jah |
| MicroSD Card Slot | 1 |
| Network Camera Type | HDTV/Megapixel/PTZ |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of users | 20 user(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature range | –10 °C to +45 °C |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Package weight | 470 g |
| Pan range | 0 - 355 ° |
| Pixel Resolution | 3 Mega Pixel |
| Power Options | 5V |
| Resolution | 3 Mega Pixel |
| Sensor size | 1/3.2" CMOS |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 56 dB |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video resolutions | 1280 x 720/1920 x 1080/2304 x 1296/2560 x 1440/2688 x 1520/352 x 288/704 x 480/704 x 576 pixels |
| Video streaming | Jah |
| Wireless connections | WiFi/WLAN |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||