Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Phantom Gaming is designed by gamers and for gamers! Underneath its relentless appearance lie plentiful gaming oriented features and excellent gaming capabilities. It’s all about bringing a new gaming experience to gamers!
8 Power Phase Design
Featuring sturdy components and completely smooth power delivery to the CPU. Plus, it enhanced performance with the lowest temperature for advanced gamers.
Premium 50A Power Choke
Compared to traditional chokes, ASRock’s premium 50A power chokes effectively make the saturation current up to three times better, thus providing enhanced and improved Vcore voltage to the motherboard.
A SOLID M.2-SOLUTION PERFORMER
Dual M.2 For SSD, Supports Type 2280 M.2
Ready for higher capacity and even faster Type 2280 M.2 NVMe SSD to fulfill the need of performance. Hyper M.2 socket that supports PCIe Gen4 x4 while M.2 socket is capable of running PCIe Gen3 x2 and SATA3 mode.
2oz Copper PCB
2 ounce copper inner layers that provide stable signal traces and power shapes! Delivering lower temperature and higher energy efficiency for overclocking, it's able to support the latest DDR4 memory modules with most extreme memory performance!
RULE YOUR OWN LIGHTING WAY - POLYCHROME RGB
This motherboard features onboard RGB headers and an addressable RGB header that allow motherboard to be connected to compatible LED devices such as strip, CPU fans, coolers, chassis and so on. Users may also synchronize RGB LED devices across the Polychrome RGB Sync-certified accessories to create their own unique lighting effects.
*The addressable RGB LED header supports WS2812B addressable RGB LED strip (5V/Data/GND), with a maximum power rating of 3A (5V), a max of 80 LEDs and length within 2 meters.
*The RGB LED header supports standard 5050 RGB LED strip (12V/G/R/B), with a maximum power rating of 3A (12V) and length within 2 meters.
Dual Graphics Outputs
Complete with two types of most used connectors! Packed with a HDMI + DisplayPort combo, you have more graphics output options now.
HDMI 4k @60Hz
Supports the most recent HDMI 4K 60Hz graphics output specification. With the larger bandwidth and increased frame rate, the motion on your screen becomes more fluid and less blurry.
AMD StoreMI Technology
A powerful tool that combines the speed of your SSD with the capacity of your hard disk into a single, fast, easy-to-manage drive, AMD StoreMI technology “combines” these two types of storage into a single drive and automatically moves the data you access the most to the SSD, so you get the best of both worlds.
Sapphire Black PCB
Pure black PCB appearance. The new Sapphire Black PCB represents rock-solid quality and gives the motherboard a more mysterious touch.
High Density Glass Fabric PCB
High Density Glass Fabric PCB design that reduces the gaps between the PCB layers to protect the motherboard against electrical shorts caused by humidity.
2oz Copper PCB
Using only carefully selected copper materials for PCB layers, 2oz Copper PCB delivers lower temperature and higher energy efficiency for overclocking.
Full Spike Protection
Some sensitive digital components on the motherboard are vulnerable to power surges, the excessive current may cause your system to malfunction immediately. ASRock Full Spike Protection includes various technologies to prevent your motherboard’s components from being damaged by these unexpected voltage spikes.
Live Update & APP Shop
ASRock Live Update & APP Shop is designed for your convenience. We provide various apps and support software for users to download. You can also easily optimize your system and keep your motherboard up to date with ASRock Live Update & APP Shop.
| Tootja | ASROCK |
| Tootekood | B550MPHANTOMGAMING4 |
| EAN | 4710483932755 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 36 kuud |
| .: Disain :. | |
| Emaplaadi kujutegur | micro ATX |
| Kujutegur | Micro-ATX |
| Laius | 244 mm |
| Sügavus | 244 mm |
| .: Protsessor :. | |
| Protsessori pesa | SAM4 |
| .: Kiibistik ( Chipset ) :. | |
| Kiibistik ( Chipset) | AMD B550 |
| .: Mälu :. | |
| Sisemälu tüüp | DDR4 |
| Taktsagedus | 2133/2400/2666/2933/3200/3466/3600/3733/3800/3866/4000/4133/4200/4266/4333/4400/4466/4533 MHz |
| Mälupesad | 4 |
| Maksimaalne sisemälu | 128 GB |
| Graafikakaart | |
| Integreeritud graafikaadapter | Depending on CPU |
| .: Audio :. | |
| Intregeeritud helikaart | Realtek ALC887 |
| Audioväljundi kanalid | 7.1 channels |
| .: Võrgustumine :. | |
| Ethernet LAN | Realtek (Gigabit) |
| WiFi | Ei |
| Laienduspesad | |
| PCI Expressi x1 (Gen 3.x) pesad | 1 |
| Kõvaketta tugi | |
| SATA | Jah |
| M.2 (M) siinide arv | 2 |
| RAID | SATA 0, 1, 10 |
| Sisemine I/O moodul | |
| TPM-ühenduspesa | Header |
| Tagapaneeli I/O pesad | |
| PS/2-portide kogus | 1 |
| HDMI-portide arv | 1 |
| Audioväljund | 1 |
| Audio sisend | 2 |
| USB 2.0 portide arv | 2 |
| USB 2.0 | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) pordid | 1 |
| Lisad | |
| Kaablid kaasa arvatud | SATA |
| .: Kaal ja mõõtmed :. | |
| Brutokaal | 1.1 kg |
| Netokaal | 0.7 kg |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Max kogus transpordipakendis | 1 |
| Pakendi maht | 0.00429 cubm |
| Muud näitajad | |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3000 Series |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ATX Power connector (24-pin) | Jah |
| Memory slots type | DIMM |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Front panel audio connector | Jah |
| CPU fan connector | Jah |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 3 |
| ACPI version | 5.1 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Drivers included | Jah |
| Wake-on-LAN ready | Jah |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Processor manufacturer | AMD |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.3 |
| RGB LED pin header | Jah |
| USB 3.2 | 4 |
| PCI-Express 4.0 16x | 1 |
| Unit Box Height | 0.26 |
| Unit Box Length | 0.275 |
| Unit Box Width | 0.06 |
| CnCode | 84733020 |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00429 cubm |
| Product Net Weight | 0.7 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.1 kg |
| Summary | Asrock B550M Phantom Gaming 4. Processor manufacturer: AMD, Processor socket: Socket AM4, Compatible processor series: AMD Ryzen 3000 Series. Supported memory types: DDR4-SDRAM, Maximum internal memory: 128 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: SATA III, Supported storage drive types: HDD & SSD. Maximum resolution: 5120 x 2880 pixels. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, LAN controller: Realtek RTL8111H |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Audio chip | Realtek ALC887 / Realtek ALC897 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| PC health monitoring | Fan/Temperature/Voltage |
| 12V power connector | Jah |
| Overclocking features | FCC, CE ErP/EuP |
| Component for | PC |
| Maksimaalne resolutsioon | 5120 x 2880 pixels |
| HDCP | Jah |
| Tootja koduleht | https://www.asrock.com/MB/AMD/B550M%20Phantom%20Gaming%204/index.asp#Overview |
| Transpordipakendi kaal | 1.1 kg |
| Transpordipakendi kõrgus | 26 cm |
| Transpordipakendi laius | 6 cm |
| Transpordipakendi sügavus | 27.5 cm |
| Kõrgus | 70 mm |
| Toote kaal | 465 g |
| DirectX version | 12.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Unbuffered memory | Jah |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| DisplayPort | 1 |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| Number of memory slots | 4 |
| PCI Expressi x4 (Gen 3.x) pesad | 1 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Supported memory clock speeds | 2133/2400/2667/2933/3200/3466/3600/3733/3800/3866/4000/4133/4200/4266/4333/4400/4466/4533 MHz |
| USB 2.0 connectors | 2 |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||