Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Premium connection USB-C <-> USB-A Data and Charging AXAGON BUCM3-AM20AB SPEED USB 3.2 Gen 1 cable with USB-C male and USB-A male connectors. The cable is designed for fast data transfers and notebook, phone, tablet and other mobile device charging. It supports up to 5 Gb/s data transfer and charging with current up to 3A.
Durable data and power cable with extended service life is equipped with metal terminals, connectors with a nickel-plated surface and gold-plated contacts. Cable conductors are made of tin-plated oxygen free copper. High-quality cable insulation, made of flexible TPE, guarantees maximum durability and also maintains sufficient flexibility. The final strength of the cable is provided by the nylon braid. The bonus is a practical strip for easy packing of the cable.
Power cables 22AWG (lower number = larger cross-section and lower wire resistance) guarantee fast charging of phones and other mobile devices. Data wires 30AWG together with high-quality shielding, ensure reliable data transmission. Triple shielding protects transmitted signals from adverse interference.
Nylon braid in combination with a cable gland significantly reduces dangerous cable bending. The cable life is extended to more than 8000 standard bends. The mechanical resistance of the cable is also increased by the aluminum terminal covers.
Connectors:
• USB-C (M) male
• USB-A (M) male
Other Features:
• DATA SYNC & FAST CHARGING - simultaneous data transfer and mobile device battery charging.
• SuperSpeed USB - USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.1 Gen 1 / USB 3.0).
• Compatible with USB 3.2 Gen 2, backward compatible with USB 2.0.
• Supports 5.000 / 480 / 12 / 1.5 Mb/s (SuperSpeed / High / Full / Low speed) transmission rates.
• Support for high-speed charging by current up to 3A.
• Supported charging technologies: Qualcomm Quick Charge 2.0 / 3.0, Samsung Adaptive Fast Charging, Huawei Fast Charge Protocol, SMART Charging and others.
• Cable includes power wires 22AWG, data wires 30AWG.
• Tin-plated oxygen free copper conductors to reduce oxidation, increase conductivity, and clear signal without distortion.
• Double shielding via galvanized foil and oxygen free copper braiding minimizes interference and prevents signal loss.
• Nickel-plated connectors and gold-plated contacts prevent oxidation and provide a reliable connection.
• Suitable for mobile phones and smartphones, tablets, powerbanks and other mobile devices with USB-C connector.
Other data:
• cable length 2 m,
• 4.5 mm outer diameter.
Package contains:
• USB-C M <-> USB-A M black cable,
• tightening strip,
• packed in a printed and sealed foil package with hanging hole.
| Tootja | AXAGON |
| Tootekood | BUCM3-AM20AB |
| EAN | 8595247906274 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.axagon.eu/en/produkty/bucm3-am20ab |
| Seadme tüüp | Cable |
| Ühilduvad tooted | mobile phones and smartphones, tablets, powerbanks and other mobile devices with USB-C connector |
| .: Disain :. | |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Must |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Andmete edastamise maksimaalne määr | 5000 Mbit/s |
| Kaabli pikkus | 2 m |
| Pistmik 1 | USB C |
| Pistmikukontaktide kate | Kuld |
| USB versioon | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Kaabli pikkus | 2 m |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Sisendpinge | 5 V |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Vastavussertifikaadid | RoHS |
| Pistmiku materjal | Nikkel |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Kaabli tüüp | Ümmargune kaabel |
| Pistmik 2 | USB A |
| Kaabli tüüp | Round cable |
| Andmeedastus | |
| Maksimaalne andmeedastuskiirus | 5 Gbit/s |
| Funktsioonid | |
| 1. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Ühendusklemmi kaitse | Jah |
| Kaabliümbrise liik | Punutud |
| Sisendi vool (maks) | 3 A |
| Ühendusklemmi kaitsme materjal | Alumiinium |
| Pistiku korpuse materjal | Metall |
| Kaabli materjal | Hapnikuvaba vasesulam |
| AWG-juhtme läbimõõt | 22/30 |
| Kaabli läbimõõt | 4,5 mm |
| Kaabli varjestuse materjal | Termoplast-elastomeer (TPE) |
| Konnektor 1 sugu | Meessoost |
| 2. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Konnektor 2 sugu | Meessoost |
| Mudeli originaalnimi | BUCM3-AM20AB SPEED USB-C <> USB-A 3.2 Gen 1 cable 2 m |
| Logistika andmed | |
| Kogus transpordikasti kohta | 1 |
| Muud funktsioonid | |
| Päritoluriik | Hiina |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kogus pakis | 1 tk |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Pakendi tüüp | Bag |
| Pakendi sügavus | 130 mm |
| Pakendi laius ( mm ) | 205 mm |
| Pakendi kõrgus ( mm ) | 10 mm |
| Pakendi kaal | 73 g |
| ◁ SERTIFIKAADID ▷ | |
| Sertifikaat | CE |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Fast charging | Jah |
| Summary | Axagon BUCM3-AM20AB SPEED USB-C <> USB-A 3.2 Gen 1 cable 2 m. Cable length: 2 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB A, USB version: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Maximum data transfer rate: 5 Gbit/s, Connector contacts plating: Gold, Product colour: Black |
| Unit Calculated Weight | 0.07 kg |
| Product Net Weight | 0.03 kg |
| Unit Calculated Volume | 0.00052 cubm |
| Connector contacts plating | Gold |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector material | Nickel |
| AWG wire size | 22/30 |
| USB 3.2 | 1 |
| USB/Lightning cable type | USB to USB-C |
| Unit Box Height | 0.2 |
| Unit Box Length | 0.02 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| CnCode | 85444290 |
| Connector shield material | Aluminium |
| Input current (max) | 3 A |
| Connector shielding | Jah |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable jacket type | Braided |
| Connector housing material | Metal |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Country of origin | China |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Certification | CE, RoHS |
| Connectors | USB Type-A (male) - USB Type-C (male) |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 73 g |
| Package width | 205 mm |
| USB-C | 1 |
| Toote kaal | 68 g |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||