Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Premium connection USB-C <-> USB-C Data and Charging AXAGON BUCM2-CM10AB CHARGE cable with USB-C male connectors at both ends. The cable is designed especially for charging and powering computers, monitors, laptops, phones, tablets and other devices. It also supports data transfer speeds of up to 480 Mb/s.
The cable has implemented the latest specification of Power Delivery 3.1 charging technology. This technology delivers, among other things, a power output of 240W which is more than double that of Power delivery 3.0, which delivers 100W. You can use not only the (Standard Power Range SPR) for voltages of 5, 9, 15 and 20V with a current of 5A, but also sufficient power in fixed voltages of 28, 36 and 48V with a maximum current of 5A (Extended Power Range - EPR). Thanks to the new PD 3.1 technology, you can also use the cable to power devices with much more power, such as gaming laptops, 4K monitors, power tools or the increasingly popular e-scooters. To identify the cable and its current capabilities, the cable has an integrated E-Mark chip. The cable is also compatible with Quick Charge, PPS, Samsung AFC and SFC, Apple, SMART and other charging technologies.
Durable, extended-life bidirectional cable features metal terminals, nickel-plated connectors and gold-plated contacts. Cable conductors are made of Tin-plated oxygen free copper. High-quality cable insulation, made of flexible TPE, guarantees maximum durability and also maintains sufficient flexibility. The final strength of the cable is provided by the nylon braid. The bonus is a practical strip for easy packing of the cable.
Power cables 22AWG (lower number = larger cross-section and lower wire resistance) guarantee fast charging of phones and other mobile devices.
Data wires 30AWG together with high-quality shielding, ensure reliable data transmission. Double shielding protects transmitted signals from adverse interference.
Nylon braid in combination with a cable gland significantly reduces dangerous cable bending. The cable life is extended to more than 8000 standard bends. The mechanical resistance of the cable is also increased by the aluminum terminal covers.
Connectors:
• 2x USB-C (M) male.
Other features:
• DATA SYNC & FAST CHARGING - simultaneous data transfer and charging of the connected device.
• USB 480Mbps (USB 2.0), compatible with USB 1.1.
• Supports 480 / 12 / 1.5 Mb/s transmission rates.
• Supported charging technologies: Power Delivery 2.0/3.0/3.1 - 240W (48V/5A), Qualcomm Quick Charge 2.0 / 3.0 / 4+, PPS, Samsung Adaptive Fast Charging and Super Fast Charging, Huawei Fast Charge Protocol, Apple Fast Charging, SMART Charging and others.
• Support Extended Power Range (EPR) specification up to 240W and Standard Power Range (SPR) specification up to 100W.
• Support for fast charging with a current of up to 5A.
• Integrated E-MARK chip.
• Cable includes power wires 22AWG, data wires 30AWG.
• Tin-plated oxygen free copper conductors to reduce oxidation, increase conductivity, and clear signal without distortion.
• Shielding via galvanized foil and oxygen free copper braiding minimizes interference and prevents signal loss.
• Nickel-plated connectors and gold-plated contacts prevent oxidation and provide a reliable connection.
• Suitable for computers, laptops, mobile phones, tablets, power banks, power tools and other devices with USB-C connector.
Other data:
• cable length 1 m,
• 4.6 mm outer diameter of the cable.
Package contains:
• USB-C M <-> USB-C M black cable,
• tightening strip,
• packed in a printed and sealed foil package with hanging hole.
| Tootja | AXAGON |
| Tootekood | BUCM2-CM10AB |
| EAN | 8595247907394 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.axagon.eu/en/produkty/bucm2-cm10ab |
| Seadme tüüp | Cable |
| Ühilduvad tooted | computers, monitors, laptops, phones, tablets and other devices |
| .: Disain :. | |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Must |
| .: Toimimine :. | |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| USB Power Delivery kuni | 240 W |
| Kaabli pikkus | 1 m |
| Pistmik 1 | USB C |
| Pistmikukontaktide kate | Kuld |
| USB versioon | USB 2.0 |
| Kaabli pikkus | 1 m |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Kiirlaadimine | Jah |
| Sisendpinge | 48 V |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Pistmiku materjal | Nikkel |
| Vastavussertifikaadid | RoHS |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Kaabli tüüp | Ümmargune kaabel |
| Pistmik 2 | USB C |
| Kaabli tüüp | Round cable |
| Andmeedastus | |
| Maksimaalne andmeedastuskiirus | 0,48 Gbit/s |
| Funktsioonid | |
| 1. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Ühendusklemmi kaitse | Jah |
| USB Power Delivery kontroll | 3.1 |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Kaabliümbrise liik | Punutud |
| Pistiku korpuse materjal | Metall |
| Sisendi vool (maks) | 5 A |
| Ühendusklemmi kaitsme materjal | Vask |
| Kaabli materjal | Hapnikuvaba vasesulam |
| AWG-juhtme läbimõõt | 22/30 |
| Kaabli läbimõõt | 4,6 mm |
| Kaabli varjestuse materjal | Termoplast-elastomeer (TPE) |
| Konnektor 1 sugu | Meessoost |
| 2. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Konnektor 2 sugu | Meessoost |
| Mudeli originaalnimi | BUCM2-CM10AB Data and charging USB 480Mbps cable 1 m. PD 240W, 5A. Black braided |
| Logistika andmed | |
| Kogus transpordikasti kohta | 1 |
| Muud funktsioonid | |
| Päritoluriik | Hiina |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kogus pakis | 1 tk |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Pakendi tüüp | Bag |
| Pakendi sügavus | 130 mm |
| Pakendi laius ( mm ) | 205 mm |
| Pakendi kõrgus ( mm ) | 15 mm |
| Pakendi kaal | 44 g |
| ◁ SERTIFIKAADID ▷ | |
| Sertifikaat | CE |
| Unit Box Width | 0.13 |
| Unit Box Length | 0.01 |
| Unit Box Height | 0.2 |
| USB/Lightning cable type | USB-C to USB-C |
| Connector shielding | Jah |
| USB power delivery | Jah |
| AWG wire size | 22/30 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector contacts plating | Gold |
| Summary | Axagon BUCM2-CM10AB Data and charging USB 480Mbps cable 1 m. PD 240W, 5A. Black braided. Cable length: 1 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB C, USB version: USB 2.0, Maximum data transfer rate: 0.48 Gbit/s, Connector contacts plating: Gold, Product colour: Black |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| Connector housing material | Metal |
| Cable jacket type | Braided |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Connector material | Nickel |
| USB Power Delivery (USB PD) | Jah |
| Fast charging | Jah |
| Input current (max) | 5 A |
| Connector shield material | Copper |
| Unit Calculated Weight | 0.04 kg |
| Product Net Weight | 0.03 kg |
| Unit Calculated Volume | 0.00026 cubm |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Country of origin | China |
| Cable diameter | 4.6 mm |
| Certification | CE, RoHS |
| Connectors | USB type C male |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 44 g |
| Package width | 205 mm |
| USB-C | 2 |
| Toote kaal | 30 g |
| Pikkus | 1 m |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||