Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Premium USB-C <-> USB-C data and charging extension AXAGON BUCM32-CF10AB SPEED+ EXTENSIONS USB 3.2 Gen 2 cable with USB-C male and USB-C female connectors. The cable is designed for very fast data transfers and notebook, phone, tablet and other mobile device charging. Enables high-speed extensions for devices with short cables, such as multiport hubs and port replicators. You will not be limited by space and the location of ports on the laptop.
The cable supports up to 20 Gb/s data transfer and also allows image transfer up to 8K/60Hz Full Ultra HD resolution and audio. The cable is compatible with charging technologies Power Delivery up to 240W (depends on the extension cable), Quick Charge, Samsung AFC, Huawei FCP, SMART and others. Connected devices can be charged with up to 5A current.
Durable data and power cable with extended service life is equipped with metal terminals, connectors with a nickel-plated surface and gold-plated contacts. Cable conductors are made of Tin-plated oxygen free copper. High-quality cable insulation, made of flexible TPE, guarantees maximum durability and also maintains sufficient flexibility. The nylon braid gives the cable ultimate strength. Power cables 22AWG (lower number = larger cross-section and lower wire resistance) guarantee fast charging of phones and other mobile devices. Data wires 32AWG together with high-quality shielding, ensure reliable data transmission. Triple shielding protects transmitted signals from adverse interference.
Nylon braid in combination with a cable gland significantly reduces dangerous cable bending. The cable life is extended to more than 8000 standard bends. The mechanical resistance of the cable is also increased by the aluminum terminal covers.
Connectors:
• USB-C (M) male
• USB-C (F) female
Other features:
• DATA SYNC & FAST CHARGING - simultaneous data transfer and mobile device battery charging.
• SuperSpeed USB 10 Gbps - USB 3.2 Gen 2, compatible also with SuperSpeed USB 20 Gbps - USB 3.2 Gen 2x2.
• Backward compatible with USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.1 Gen 1 / USB 3.0), USB 2.0.
• Supports 20 / 10 Gb/s (SuperSpeed+) second generation transmission rates.
• Supports 20.000 / 10.000 / 5.000 / 480 / 12 / 1.5 Mb/s (SuperSpeed+ dual-lane / SuperSpeed+ / SuperSpeed / High / Full / Low speed) transmission rates.
• Video up to 8K@60Hz Full Ultra HD resolution and audio transfer support - USB-C port with DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode) support or Thunderbolt 3/4 port is required.
• Supported charging technologies: Power Delivery 2.0 / 3.0 / 3.1 240W (48V/5A), Qualcomm Quick Charge 2.0 / 3.0 / 4+, Samsung Adaptive Fast Charging, Huawei Fast Charge Protocol, SMART Charging and others.
• Support for fast charging with a current of up to 5A.
• Cable includes power wires 22AWG, data wires 32AWG.
• Tin-plated oxygen free copper conductors to reduce oxidation, increase conductivity, and clear signal without distortion.
• Double shielding via galvanized foil and tinned copper braiding minimizes interference and prevents signal loss.
• Nickel-plated connectors and gold-plated contacts prevent oxidation and provide a reliable connection.
• Suitable as a cable extension for laptops, tablets, mobile phones and other devices with USB-C connector especially for multiport hubs, port replicators and docking stations.
• The maximum extension length (cable + extension cable) is 2 m.
Other data:
• cable length 1 m,
• outer diameter of the cable 5.0 mm.
Package contains:
• USB-C M <-> USB-C F black cable,
• packed in a printed and sealed foil package with hanging hole.
| Tootja | AXAGON |
| Tootekood | BUCM32-CF10AB |
| EAN | 8595247907363 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.axagon.eu/en/produkty/bucm32-cf10ab |
| Seadme tüüp | Cable |
| Ühilduvad tooted | notebook, phone, tablet and other mobile device |
| .: Üldised omadused :. | |
| Maksimaalne värskendussagedus | 60 Hz |
| .: Disain :. | |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Must |
| .: Toimimine :. | |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| USB Power Delivery kuni | 240 W |
| USB C-tüüpi DisplayPort vahelduvrežiim | Jah |
| Kaabli pikkus | 1 m |
| Pistmik 1 | USB C |
| Pistmikukontaktide kate | Kuld |
| USB versioon | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Kaabli pikkus | 1 m |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Kiirlaadimine | Jah |
| Sisendpinge | 48 V |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Vastavussertifikaadid | RoHS |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Pistmiku materjal | Nikkel |
| Kaabli tüüp | Ümmargune kaabel |
| Pistmik 2 | USB C |
| Kaabli tüüp | Round cable |
| Andmeedastus | |
| Maksimaalne andmeedastuskiirus | 20 Gbit/s |
| Funktsioonid | |
| Kaabliümbrise liik | Punutud |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery kontroll | 3.1 |
| Ühendusklemmi kaitse | Jah |
| 1. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Pistiku korpuse materjal | Metall |
| Sisendi vool (maks) | 5 A |
| Ühendusklemmi kaitsme materjal | Vask |
| Kaabli materjal | Hapnikuvaba vasesulam |
| AWG-juhtme läbimõõt | 22/32 |
| Kaabli läbimõõt | 5 mm |
| Kaabli varjestuse materjal | Termoplast-elastomeer (TPE) |
| Konnektor 1 sugu | Meessoost |
| 2. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Konnektor 2 sugu | Naissoost |
| Mudeli originaalnimi | BUCM32-CF10AB SPEED+ USB-C <> USB 20Gbps extension cable 1 m |
| Logistika andmed | |
| Kogus transpordikasti kohta | 1 |
| Muud funktsioonid | |
| Päritoluriik | Hiina |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kogus pakis | 1 tk |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Pakendi tüüp | Bag |
| Pakendi sügavus | 130 mm |
| Pakendi laius ( mm ) | 205 mm |
| Pakendi kõrgus ( mm ) | 10 mm |
| Pakendi kaal | 50 g |
| ◁ SERTIFIKAADID ▷ | |
| Sertifikaat | CE |
| Connector 2 gender | Female |
| Unit Calculated Weight | 0.04 kg |
| Product Net Weight | 0.04 kg |
| Unit Calculated Volume | 0.00052 cubm |
| CnCode | 85444290 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| Unit Box Length | 0.02 |
| Unit Box Height | 0.2 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector shielding | Jah |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 22/32 |
| USB power delivery | Jah |
| USB 3.2 | 1 |
| USB/Lightning cable type | USB-C to USB-C |
| Connector shield material | Copper |
| Connector housing material | Metal |
| Cable jacket type | Braided |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Connector material | Nickel |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Jah |
| USB Power Delivery (USB PD) | Jah |
| Fast charging | Jah |
| Summary | Axagon BUCM32-CF10AB SPEED+ USB-C <> USB 20Gbps extension cable 1 m. Cable length: 1 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB C, USB version: USB 3.2 Gen 2x2, Maximum data transfer rate: 20 Gbit/s, Connector contacts plating: Gold, Product colour: Black |
| Input current (max) | 5 A |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Country of origin | China |
| Cable diameter | 5 mm |
| Certification | CE, RoHS |
| Maximum data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 205 mm |
| Toote kaal | 33 g |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||