Vajad toodet suuremas koguses või püsitellimust?
Võta ühendust meie klienditoega info[at]digipood.eu
Twisted connection USB-C <-> USB-A Data and Charging AXAGON BUCM-AM10TB TWISTER USB 2.0 cable with USB-C male and USB-A male connectors. The cable is designed for fast data transfers and notebook, phone, tablet and other mobile device charging. The cable supports data transfer at speeds up to 480 Mb/s, is compatible with Quick Charge, Samsung AFC, Huawei FCP, SMART and other charging technologies. The connected device can be charged with a current of up to 3A.
Durable data and power cable with extended service life is equipped with metal terminals, connectors with a nickel-plated surface and gold-plated contacts. Cable conductors are made of Tin-plated oxygen free copper. High-quality cable insulation, made of flexible TPE, guarantees maximum durability and also maintains sufficient flexibility. Thanks to the twisted and winding design, the cable takes up a minimum of space and is an ideal accessory for the car. In the shortened state, the cable is only 35 cm long and does not obstruct anywhere. When stretched, it comfortably reaches 60 cm away from the socket.
Power cables 22AWG (lower number = larger cross-section and lower wire resistance) guarantee fast charging of phones and other mobile devices. Data wires 30AWG together with high-quality shielding, ensure reliable data transmission. Double shielding protects transmitted signals from adverse interference.
Durable cable gland reduces dangerous cable bending. The mechanical resistance of the cable is also increased by the aluminum terminal covers.
Connectors:
• USB-C (M) male
• USB-A (M) male
Other Features:
• DATA SYNC & FAST CHARGING - simultaneous data transfer and mobile device battery charging.
• USB 2.0, compatible with USB 1.1.
• Supports 480 / 12 / 1.5 Mb/s (High / Full / Low speed) transmission rates.
• Support for high-speed charging by current up to 3A.
• Supported charging technologies: Qualcomm Quick Charge 2.0/3.0, Samsung Adaptive Fast Charging, Huawei Fast Charge Protocol, SMART Charging and others.
• Cable includes power wires 22AWG, data wires 30AWG.
• Tin-plated oxygen free copper conductors to reduce oxidation, increase conductivity, and clear signal without distortion.
• Shielding via galvanized foil and oxygen free copper braiding minimizes interference and prevents signal loss.
• Nickel-plated connectors and gold-plated contacts prevent oxidation and provide a reliable connection.
• Suitable for mobile phones and smartphones, tablets, powerbanks, cameras and other mobile devices with USB-C connector.
Other data:
• Cable length 60 cm in stretched state, 35 cm in shortened state,
• outer diameter of the cable 4.2 mm.
Package contains:
• USB-C M <-> USB-A M twisted black cable,
• packed in a printed and sealed foil package with hanging hole.
| Tootja | AXAGON |
| Tootekood | BUCM-AM10TB |
| EAN | 8595247905901 |
| Google link | lisainfo |
| Garantiiaeg | 24 kuud |
| .: Üldised andmed :. | |
| Tootja koduleht | https://www.axagon.eu/en/produkty/bucm-am10tb |
| Seadme tüüp | Cable |
| Ühilduvad tooted | for mobile phones and smartphones, tablets, powerbanks, cameras and other mobile devices with USB-C connector |
| .: Disain :. | |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Black |
| Toote värv | Must |
| .: Pesad & liidesed :. | |
| Andmete edastamise maksimaalne määr | 480 Mbit/s |
| Kaabli pikkus | 0,6 m |
| Pistmik 1 | USB C |
| Pistmikukontaktide kate | Kuld |
| USB versioon | USB 2.0 |
| Kaabli pikkus | 0.6 m |
| Võimsus ja energiatarve | |
| Sisendpinge | 5 V |
| .: Tehnilised andmed :. | |
| Vastavussertifikaadid | RoHS |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Pistmiku materjal | Nikkel |
| Pistmik 2 | USB A |
| Andmeedastus | |
| Maksimaalne andmeedastuskiirus | 0,48 Gbit/s |
| Funktsioonid | |
| 1. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Ühendusklemmi kaitse | Jah |
| Pistiku korpuse materjal | Metall |
| Ühendusklemmi kaitsme materjal | Alumiinium |
| Sisendi vool (maks) | 3 A |
| Kaabli materjal | Hapnikuvaba vasesulam |
| AWG-juhtme läbimõõt | 22/30 |
| Kaabli läbimõõt | 4,2 mm |
| Kaabli varjestuse materjal | Termoplast-elastomeer (TPE) |
| Konnektor 1 sugu | Meessoost |
| 2. pistmiku kujutegur | Sirge |
| Konnektor 2 sugu | Meessoost |
| Mudeli originaalnimi | BUCM-AM10TB TWISTER USB-C <> USB-A cable 0.6 m |
| Logistika andmed | |
| Kogus transpordikasti kohta | 1 |
| Muud funktsioonid | |
| Päritoluriik | Hiina |
| .: Pakendi sisu :. | |
| Kogus pakis | 1 tk |
| .: Pakendi andmed :. | |
| Pakendi tüüp | Bag |
| Pakendi sügavus | 130 mm |
| Pakendi laius ( mm ) | 205 mm |
| Pakendi kõrgus ( mm ) | 14 mm |
| Pakendi kaal | 36 g |
| ◁ SERTIFIKAADID ▷ | |
| Sertifikaat | CE |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| Unit Calculated Weight | 0.04 kg |
| Product Net Weight | 0.03 kg |
| Unit Calculated Volume | 0.00052 cubm |
| Unit Box Width | 0.13 |
| Summary | Axagon BUCM-AM10TB TWISTER USB-C <> USB-A cable 0.6 m. Cable length: 0.6 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB A, USB version: USB 2.0, Maximum data transfer rate: 0.48 Gbit/s, Connector contacts plating: Gold, Product colour: Black |
| Connector material | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector housing material | Metal |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Input current (max) | 3 A |
| Unit Box Length | 0.02 |
| Unit Box Height | 0.2 |
| Connector shielding | Jah |
| USB/Lightning cable type | USB to USB-C |
| Connector 1 gender | Male |
| AWG wire size | 22/30 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector shield material | Aluminium |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Country of origin | China |
| Cable diameter | 4.2 mm |
| Certification | CE, RoHS |
| Connectors | USB type C male to USB type A male |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 36 g |
| Package width | 205 mm |
| USB 2.0 | 1 |
| USB-C | 1 |
| Toote kaal | 31 g |
| Pikkus | 0.6 m |
Digipood.eu keskonnast ostetud toodetele pakume järgnevaid kättesaamise ja kohaletoimetamise viise.
| Kohaletoimetamise viis | Kellaajad/info | Maksumus | ||
|---|---|---|---|---|
|
|
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all"
|
Tasuta | ||
|
Tarned pakipunktidesse |
Tarne aeg asub "Lisa Ostukorvi nupu all" Kättesaamise koha valib kasutaja tarneviisi valimisel.
|
|||
|
Digipood.eu valikul
|
Saadetis otse postkasti, pakume seda võimalust nt mälupulkadele, mälukaartidele jne. Kui klient on valinud selle saatmisviisi ning saatmine pole võimalik võtame teiega ühendust ning lepime kokku teise saatmisviisi. |
2.00€ | ||